1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Önder Kahveci,100 Yıl Önce Başlayan Büyük Yürüyüş Asla Durmayacak
Önder Kahveci,100 Yıl Önce Başlayan Büyük Yürüyüş Asla Durmayacak

Önder Kahveci,100 Yıl Önce Başlayan Büyük Yürüyüş Asla Durmayacak

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  

“Kurtuluş Savaşı; Anadolu’nun düşmanlar tarafından işgal edilmesi üzerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yola çıkan kahraman milletimizin “Ya istiklâl ya ölüm” parolasıyla nesilden nesile aktarılacak bir destana dönüştürdüğü ulvî bir mücadelenin adıdır. 

Savaşlardan savaşlara koşmaktan harap ve bitap düşmüş bir toplumu ayağa kaldırmak, bir amaca inandırmak ve bir hedefe yönlendirmek bir anlamda imkânsızı başarmak demekti. Bu yolda alevlenen özgürlük ve bağımsızlık ateşi, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, organize ve fiili bir mücadeleye dönüştü. 

27 Aralık 1919 günü, Ankaralıların 7’den 70’e Atatürk’ü karşılamak üzere Dikmen sırtlarına koşması milletimizin, bağımsızlığı uğruna her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduğunun da açık bir göstergesiydi.  

Bu bakımdan Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Anadolu insanının yeniden ayağa kalma azminin, bağımsızlık talebinin ve hür yaşama iradesinin ortaya konması açısından bir dönüm noktasıdır. O gün bugündür Ankara ile kahramanlık, fedakârlık, özgürlük ve cesaret birlikte anılır olmuştur. Bu nedenledir ki Ankara, ilelebet payidar kalması için canımızla, malımızla her türlü mücadeleye hazır olduğumuz Cumhuriyetimizin siyasi, kültürel ve sosyal anlamdaki ebedi merkezidir.  

27 Aralık 1919’da Türk milletinin Ankara’da ortaya koyduğu bağımsızlık talebi, Kurtuluş savaşımızın da parolasını ve ruhunu oluşturarak güzel vatanımızın bütün olumsuzluklara ve yokluklara rağmen Türk milleti tarafından bir kez daha fethedilmesini sağladı. 

Maalesef, yıllardır etrafımızda yürütülen hain planlar neticesinde, bugün ülke olarak sınırlarımız içinde ve dışında yeni ve farklı boyutlarda bir var oluş mücadelesi yürütmekteyiz. Askeri, siyasi ve ekonomik olarak kuşatıldığımız bu günlerde bizleri bir arada, ayakta tutacak ve zafere taşıyacak olan en önemli unsur, 27 Aralık 1919 günü Ankara’da ortaya konulan milli birlik ruhumuz, başarma azmimiz ve bağımsızlık kararlılığımız olacaktır. 

27 Aralık 1919 günü milli mücadele için ayağa kalkan milletimizin sinesinden fışkıran bu ruha sahip çıkmak, ülkemizin birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara ulaşması ve vermekte olduğumuz bu ölüm kalım mücadelesinin zaferle taçlanması adına son derece önemlidir.  

Milletimizin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 100 yıl önce başlattığı bağımsızlık yürüyüşünün asla durmayacağı, hiçbir güç tarafından da durdurulamayacağı bilinmelidir. Büyük uyanışın karargâhı Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olarak emperyalizme karşı bir kale gibi ruhen, fikren ve fizîken dimdik ayaktadır.  

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. yıldönümünü kutlarken, özgürlüğün, milli mücadelenin, demokrasinin ve cumhuriyetin sembolü olan Ankara’nın temsil ettiği değerlerin; toplumsal, askeri, ekonomik, siyasal ve kültürel olarak yeniden ülkemizi aydınlığa çıkarması dileklerimle, yurt içinde ve dışında bu coğrafyadaki varlığımız, birliğimiz ve dirliğimiz için mücadele eden tüm güvenlik güçlerimize başarılar diliyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, bu vatan ve millet için canlarını ortaya koyan gelmiş geçmiş tüm şehit ve gazilerimizi sonsuz rahmet ve minnetle anıyor, başta Ankaralılar olmak üzere bütün milletimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” 13448

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.