1. YAZARLAR

  2. Adil Gülmez

  3. Rojava'da Müslümanlar PKK İle Savaşıyor.
Adil Gülmez

Adil Gülmez

Adil Gülmez
Yazarın Tüm Yazıları >

Rojava'da Müslümanlar PKK İle Savaşıyor.

A+A-

 Yaklaşık bir hafta oldu Kuzey Suriye’de aniden zuhur eden kavga başlayalı. Bölgede olup-biten bir hâkimiyet mücadelesi. Üstelik taraflar daha önce aralarında antlaşma olan gurplar. Fakat konumunu galip gelmesi muhtemel güçten yana belirleyen Rojava Kürtleri, Hür Suriye Ordusunun geçmişe göre daha zayıf göründüğü bu günlerde anlaşmaya uymayarak bölgeyi kontrolü altına almaya kalkışması tipik bir şark kurnazlığı olsa gerek. Orada, Suriye Kıyamı başladığından beri var olan Müslüman savaşçıların şimdi savaştıkları Kürtlerle bir alıp veremedikleri yok.

Herkes biliyor ki Barzani’nin Kuzey Irak’ta kabul edilmiş bir otoritesi var. Ve Türkiye bu otoriteyi tanımış, tanımakla kalmamış onunla işbirliği yapıyor. Karşılıklı çıkar esasına dayanan bu ilişkinin her iki tarafı da bölgede güçlendireceği kesin. Bu fiili durum bölgedeki kimi devletleri ve devlet olma peşindeki gurupları tedirgin ediyor. Başta zalim Esed olmak üzere Irak’ın İran ajanı lideri Maliki, PKK, Hizbullah, İsrail ve İran, Türkiye karşıtı cephede yer alıyorlar.

Kuzey Irak’ta Barzani’ye rağmen borusunu öttüremeyeceğini bilen pkk, bir süredir Cemil Bayık’ın kontrolünde bölgede bir proje yönetiyordu. Çalışmalar kısmen de olsa semere vermeye başlayınca Kandil düğmeye bastı ve PYD güçlerine bölgeyi İslamcılardan temizleyin, biz geliyoruz direktifini verdi. Bu emirle harekete geçen pyd anlaşmalı olduğu guruplara karşı haber vermeden taarruz başlattı. Ömrü cephelerde geçmiş, teslim olmaktansa ölmeyi tercih edecek bir kumandanın basitçe derdest edilmesini siz nasıl yorumluyorsunuz?

Olayla birlikte borazancı takımı vuvuzela yapmaya başladılar. Hayretime gitti, ne kadar çok pkk sever varmış medyada. Propagandacı takım öyle sözler sarf ediyorlar ki hepsi akla ziyan. Neymiş efendim Kürtler o bölgenin yerlileriymiş, silah sıktıkları insanlar ise Tunus, Libya, Mısır, Suudi Arabistan ve hatta Türkiye’den gelen teröristlermiş. Rojava Kürtleri’nin kendi bölgelerine hâkim olma hakkı varmış, Türkiye burada Kürtlerden yana tavır koymalıymış…

Her şeyden önce bu talepler bölgedeki Türkiye’nin menfaatlerini koruma amacına uygun olmayan istekler. Türkiye'deki PKK lobisi kamuoyunu yanıltıyor. Çaktırmadan pkk emellerine hizmet edin demek bunun anlamı.

Diğer taraftan savaşı başlatan pkklılar. Sorumlu olanlar onlar.  Peki komutan (emir) Mus'ab nasıl esir alındı. Yanında sadece iki kişiyle bir köye gitmesi gösteriyor ki o köy onun emin bildiği bir mevki. Hayatı cihad cephelerinde geçmiş bir insanın ellerini kaldırıp teslim oluyorum diyerek mi esir düştüğünü zannediyorsunuz. Bu size tuhaf gelmiyor mu?

Ben sözü fazla uzatmayayım, daha geniş teferruatı aşağıdaki linkte bulabilir siniz?

http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/Muhalifler-Kurtler-Bizim-Kardesimizdir-91394.html

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.