1. YAZARLAR

  2. Adil Gülmez

  3. Sandıktan Gezi Çıktı
Adil Gülmez

Adil Gülmez

Adil Gülmez
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandıktan Gezi Çıktı

A+A-

Seçim neticeleri hayal kırıklığı oluşturdu.

Sorulması gereken soru: Kim kazandı?

Görünen kazançlı parti HDP. Bir de iddiaları var; artık bir Türkiye partisi olmuşlar. Bu ne saçma bir iddia. Önce demokratik bir parti ol, ondan sonra Türkiye partisi olmaya çalışırsın. Dağdaki silahlı gücüyle insanları korkutarak oy alan bir parti olsa olsa bir terör organizasyonu olabilir. Unutma onca hizmete kavuşan, şimdiye kadar esirgenen hakları iade edilen Kürt halkının verdiği oyları isteyerek verdiğini zannetmiyorum.  Musluklardan akan kanlar bölge halkını fena korkutmuş olmalı. Yüzde seksenlerle alınan oylar hür ve demokratik bir ortamda mı alındı. Seçimin eşiğindeki o patlama ve ardından mitingi iptal etme sanki önceden planlanmış hissi veriyor insana.

Kürt vatandaşa da soralım, ne olacak şimdi?

Bir bohça yapıp Meclis’e yolladınız ki içinde ne arasan var. Irkçı, komünist, İslamcı, terörist yaltakçısı ve benzerleri. Bu tablodan sana ne tür bir hizmet çıkacağını zannediyorsun bilemiyorum. Acaba şunu mu demek istedin:

“Benim tek endişem savaşın tekrar başlama ihtimali. Kusura bakmayın, çocuklarımız tekrar dağa çıkmasın diye ben bunlara oy verdim.”

Meselenin özü budur. Seçim yenilenecekse yani erken seçime gidilecekse terör örgütü ile ilişkisi olan partilerin halkın oyunun yönünü savaş başlatma korkusuyla etkilememesi için ya teröristler silah bırakmalı ya da ilişkili parti seçime sokulmamalıdır.

***

Aslında sandıktan çıkan tabloya biraz daha geniş açılı bir bakış atarsak farklı bir şey göreceğiz. Adına ister üst akıl deyin, isterse beynelmilel bir güç, bir operasyon gerçekleştirdi. Tüm partiler ve siyasal güçler Erdoğan karşıtı bir propaganda ile yönlendirildiler. İri medya bu organizasyona tam destek verdi. Etkin ve ünlü kişiler rol almada gecikmediler. Tek hedef Ak Parti gitsin idi. Ondan sonrasını hiç düşünmediler bile. Biz bunu biliyoruz. Bunun adı Gezi’dir. Sandıktan kazançlı çıkan Gezi ruhudur.

***

 

Dikkatlerden kaçmaması için bir şey daha hatırlatacağım. Yönlendirme yaparak sandıktan istediğini çıkarmayı başaran güç, çıkardıklarını gebe bırakmıştır. Sandıktan çıkarmakla iş bitmemiş, el an yeni yönlendirmeler peşine düşmüşlerdir. Bunun farkında olanlar bu yönlendirmeyi etkisiz kılmak için erken seçim istemektedirler.

Eğer erken seçim olmazsa yönlendirmeci güç yaptığı harcamaları tahsilata başlayacaktır. İşte o zaman yandı gülüm keten helva. Hatırlayın Refah Yol iktidarının devrilmesindeki rollerini ve devrildikten sonraki süreçte yaşanan yağma ve talanı.

Asıl kazandık diyen muhalefet partileri korksun. Gebe bırakanları memnun etmeleri hiç kolay olmayacak. Gelişmeleri ibretle görecek ve yaşayacağız.

***

Seçim sonuçları üzerine şimdi ne olmalı soruları sorulmakta ve farklı cevaplar verilmekte. Genelde Ak Parti kenara çekilsin, gelişmeleri seyretsin, başaramayacaklarını halk görsün. Sonra seçime gidilir ve vatandaş tercihini yine Ak Partiden yana kullanır deniliyor. Makul görünen bu senaryo gereği işsiz bekleyecek Ak Partiye zarar verme riski taşıyor.

Temeli atılmış devasa yatırımların devamı için Türkiye, yoluna Ak Parti ve MHP koalisyonu ile devam etmeli. Türkiye dağda silahlı terörist kardeşi olan bir genel Başkanı kaldıramaz. Çözümü Devlet Bahçeli gösterdi. Acil erken seçimyalnız bir şartla,  Devletimiz pkkdan gelen bizi seçmezseniz yeniden dağlara çıkarız sözüyle savaşı yeniden başlatma tehdidini ortadan kaldırma şartıyla.

Kelimeler: sandık, seçim, ak parti, hdp

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum