1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez
Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez

Savunma alınmadan disiplin cezası verilemez

Kütahya İdare Mahkemesi, kararında, “…657 sayılı Kanun’un 130. maddesi uyarınca hakkında soruşturma açılan davacıya, disiplin suçunu oluşturan eylemi ve bu eylemin hangi disiplin kurallarını ihlal ettiği açık bir şekilde belirlenerek düzenlenen savunma...

A+A-

Eğitim-Bir-Sen olarak, personele dayatılan özel hayatın gizliliğinin ve kişisel verilerin ihlali niteliğindeki anket metnine itiraz etmiştik. Bunun şikâyet konusu edilmesini suç sayan üniversite yönetiminin şube yöneticimize verdiği disiplin cezasının iptali istemiyle açtığımız davada, savunma alınmadan sadece ifadeye başvurularak disiplin cezası verilmesi işlemi iptal edildi.

Kütahya İdare Mahkemesi, kararında, “…657 sayılı Kanun’un 130. maddesi uyarınca hakkında soruşturma açılan davacıya, disiplin suçunu oluşturan eylemi ve bu eylemin hangi disiplin kurallarını ihlal ettiği açık bir şekilde belirlenerek düzenlenen savunma istem yazısının bildiriminden itibaren en az yedi gün süre verilerek savunması alınmasının zorunlu olduğu halde, bu zorunluluğa aykırı olarak savunma alınmadan yalnızca ifadesine başvurularak disiplin cezası verildiği görüldüğünden dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır…” ifadelerine yer verdi. 

Mahkeme kararı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum