Seçim barajı %7 olacak

Seçim barajı %7 olacak

Hükümet yüzde 10 olan seçim barajını 21 Aralık 2016 tarihine kadar yüzde 7'ye indirmeyi planlıyor

Hükümet yüzde 10 olan seçim barajını 21 Aralık 2016 tarihine kadar yüzde 7'ye indirmeyi planlıyor

Turan YILMAZ

 

Eylem Planı'nda yüzde 10'luk seçim barajıyla ilgili düzenlemeye gidileceği belirtildi. Düzenleme, 2016 Eylem Planı'nın 1 yıl içindeki hedefleri arasına alındı. Düzenleme için son tarih de 21 Aralık 2016 olarak verildi. Kulislerde, yönetimde istikrarın korunabilmesi için barajda ciddi bir düşüşe sıcak bakılmadığı, diğer partilerle de yapılacak görüşmelere göre barajın yüzde 7 çizgisine çekilebileceğinden söz ediliyor.

Baraj konusundaki son kararı parti yönetiminin vereceği belirtiliyor. 'Başkanlık sistemi' tartışmalarının da bu konuda etkili olabileceği konuşuluyor. AK Parti'nin iki yıl önce gündeme taşıdığı 3 seçenekli önerisinin de güncellenerek yeniden tartışmaya açılabileceğine dikkat çekiliyor. AK Parti mevcut sistemde yüzde 10 barajını korurken, yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge ve barajsız dar bölge sistemleri önerisinde bulunmuştu.

CHP barajın yüzde 5 ya da 3'e indirilmesini önermiş, MHP baraj tartışmalarına mesafeli bir tutum almış; HDP de barajın tümüyle kaldırılması ya da yüzde 3'e çekilmesi görüşünü dile getirmişti. Eylem Planı'na göre Adalet Bakanlığı, Seçim Yasası ile birlikte Siyasi Partiler Yasası değişikliğine de çalışacak.

HSYK İÇİN RTÜK MODELİ

Eylem Planı'nın 'adalet' bölümündeki, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile yüksek yargıya yönelik değişiklikler dikkat çekti. Buna göre HSYK, 'Savcılar Yüksek Kurulu' ve 'Hakimler Yüksek Kurulu' olarak ikiye bölünecek.

HSYK üyeleri RTÜK üyeleri gibi TBMM'de seçilecek. Yargıtay ve yerel mahkemeler arasında görev yapacak Bölge Adliye Mahkemeleri planda yer aldı. Bu mahkemelere en az 2 yıl kıdemi olan Yargıtay ve Danıştay üyeleri arasından atama yapılacak. Böylece yüksek yargıda 'paralel yapının' tasfiye edileceği belirtiliyor. 21 Aralık 2016'ya kadar vatandaşların hak arama yollarını güçlendirmek amacıyla devlet desteği sağlanarak hukuki himaye sigortası getirilecek. Vatandaşlar, sağlık sigortası gibi hukuki himaye sigortasına girebilecekler ve devlet bu sigorta primlerinin belli bir nispetini karşılayarak teşvik edecek. (Oya ARMUTÇU)

 

Hürriyet

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.