1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ÖZKAN

  3. Sevgi, Bebeğinizin Beynini Geliştiriyor.
Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN

Hüseyin ÖZKAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevgi, Bebeğinizin Beynini Geliştiriyor.

A+A-

Sevgi, Bebeğinizin Beynini Daha Büyük Hale Getiriyor… 
İhmal, Suistimal ve Travma Milyonlarca Beyin Hücresini Öldürüyor.

                     beyin-karsilastirmasi.jpg

Beyninde solda görülen çocuk, sürekli olarak sevdiği, baktığı, ona olumlu yaklaştığı ve onunla etkileşime giren bakıcıya sahipti.

Beyninin sağında görünen çocuk ise göz ardı edildi, ihmal edildi ve istismar edildi.

2012'de The Telegraph’ta yayınlanan bir makalede “Sağdaki çocuk, daha az zeki, başkalarıyla empati kurabilme, uyuşturucuya bağımlı olma ve şiddet içeren suçlarla meşgul olma olasılığı ve zihinsel ve diğer ciddi sağlık problemleri geliştiren bir yetişkine dönüşecek” diyordu.

Görünüşe göre, 2012 yılında nörologlar, bir bebeğin annesiyle olan etkileşiminin beyninin nasıl büyüdüğünü veya büyümediğini nasıl belirlediğini tam olarak anlamak için “başlangıç” yapmışlardı.

Bu alandaki önde gelen nörologlardan biri psikiyatri profesörü Allan Schore'dir.

                                                                     kitap-resim.jpg

Schore, bebeğin beyninin büyümesinin “tam olarak anne ve bebek arasında pozitif etkileşim gerektirdiğini” söylüyor. “Serebral devrelerin gelişimi buna bağlıdır.”

Schore, yaşamın ilk iki yılını beyin gelişimi için en önemli dönem olarak vurgulamaktadır, çünkü bir insanın sahip olacağı beyin hücrelerinin yüzde 80'i bu dönemde üretilmektedir.

Schore, hamileliğin üçüncü trimesterinin (gebeliğin, her biri 12 hafta süren üç eşit dönemine verilen isim.) başlangıcından 24. ayın sonuna kadar, insan beyninin boyutlarının iki katından fazla olabilir, ancak “doğru” pozitif deneyimler elde ederse, diyor.

Schore ayrıca “İnsan beyninin, büyümek için diğer insanlarla temas halinde olmaya ihtiyaç duyar" diyor.

Yaşamın ilk iki yılı boyunca beyin hücreleri ve bağlantılarından, sıklıkla kullanılanlar güçlenirken, nadiren kullanılanlar ya da hiç kullanılmayanlar ise budanır ve yok olurlar.

Schore, bu durumu “Kullanılmayan bağlantılar ölüyor” “Bu bir kullanım veya kaybetme durumu. Bağlantı oluşturmuş hücreler, ölmeyen hücrelerdir." ifadesiyle açıklıyor.

Beyin bir süre sonra fiziksel olarak büyümeye devam etmiyor. Bağlantısal olarak büyümeye devam ediyor. Yapılan bağlantılar, bir süre sonra dağılıyor, sonra yeniden organizasyonlar kurması beynin yeniden düzenlendikçe nasıl büyüdüğünü ifade ediyor.

Bebek ve anne (veya birincil bakıcı) arasındaki ilişki sayesinde üretilen hormonlar, genlerin kodlanma şeklini de etkiler.

Schore, “Artık endorfinlerin genleri olumlu bir şekilde düzenlediği gerçeğini biliyoruz” diyor. “Ayrıca bir stres hormonu olan kortizolün genleri de düzenlediğini biliyoruz.”

Duygusal olarak zenginleştirilmiş (pozitif) ortamların bebekler için bir anahtar olmasının nedeni budur.

Çocuğa ilk iki yıl boyunca neşe, ilgi ve heyecan gibi olumlu duyguları yüksek düzeyde yaşatmak, hayatlarının geri kalanı için bir ton belirleyecektir.

Çev; Hüseyin Özkan

Kaynak; https://returntonow.net/2017/11/03/love-makes-babys-brain-bigger-neglect-shrinks-neurologist-says/?fbclid=IwAR3GzcRuXtuHh8U4SePbcWjuJmjmtlrhUnDrhBk1F_L0xkpkpCkTF5qzNEc

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum