Sur Nasıl Toledo Olacak?

Sur Nasıl Toledo Olacak?

Başbakan Davutoğlu, Doğu'daki yeni konutlarla ilgili "Yıllar sürmeyecek. 3-5 ay içerisinde bu işler bitecek" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, devam eden operasyonlarla birlikte PKK'lı teröristlerin döşediği bombalar yüzünden harabeye dönen Sur'un, İspanya'daki Toledo şehri gibi kalkındırılacağını duyurmuştu.

Davutoğlu, cuma günü Mardin’de açıklayacağı eylem planında bölge esnafının SGK prim ve vergi borçlarının bir yıl erteleneceği müjdesini verecek.

Davutoğlu: Doğu ve Güneydoğu'da evler 3-5 ayda bitecek

ZARARLAR TELAFİ EDİLECEK
Habertürk'ün haberine göre Davutoğlu, tüm zarar ziyanın devlet olarak karşılanacağının altını çizerek, “Malınıza, dükkânınıza, işyerinize bir şey olmuşsa bunu telafi edeceğiz” diye konuştu.

ŞEHİRLER YENİDEN İNŞA EDİLECEK
Önceki gece Doğu ve Güneydoğulu işadamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ağırlayan Başbakan Davutoğlu, terör operasyonlarının ardından şehirlerin yeni baştan imar edileceğini de belirterek “Hiç kimse evsiz kalmayacak. Daha modern evler yapılacak. TOKİ bunları kısa sürede bitirecek. İşyeri ev konusunda devlet kimseyi mağdur etmeyecek. Terörle mücadele arızi bir durum. Yıllar sürmeyecek. 3-5 ay içerisinde bu işler bitecek” dedi.

ENERJİ FİYATLARINDA İNDİRİM TALEBİ
Bu arada bölgeden gelen esnaf temsilcileri, sosyal güvenlik primlerinin kendileri için ağır bir yük oluşturduğunu ifade ederek, "Bölgede iş yapanların ana gider kalemi enerji. Doğalgaz, petrol, elektrik gibi giderler bölge için ucuzlatılmalı” talebinde bulundu..

SGK PRİM BORCU VE VERGİLER 1 YIL ERTELENECEK
Bunun üzerine Başbakan Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’yu toplantıya çağırdı. Davutoğlu, bölgedeki esnafın ve iş dünyasının SGK prim borçları ve vergilerinin bir yıl süreyle ertelenmesi talimatını verdi. Ardından da enerjide indirim konusunda da çalışma yapılmasını istedi.

BÖLGE ‘AFET KAPSAMINA’ ALINSIN TALEBİ
Toplantıda bazı katılımcılar, bölgenin ekonomik olarak afet kapsamına alınmasını talep etti. Toplantıya katılan çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, yeniden “Diyalog ve çözüm sürecine dönülmesi” talebini dile getirdi.

STK’LARDAN ÇAĞRI: HUZUR İSTİYORUZ
Önceki gün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 7 saati aşkın bir süre görüşmede bulunan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ortak bir basın açıklaması yaparak Doğu ve Güneydoğu’da huzur ve sükûnun egemen olmasını istedi. Sivil toplum kuruluşları adına ortak basın açıklamasını okuyan Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, bölgeye huzur ve sükûnun egemen olması, halkın refah içinde yaşaması için öncelikle çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, mayınların sökülmesi, silahlı unsurların şehir ve kasabaları derhal terk etmesinin elzem ve herkesin öncelikli talebi olduğunu belirtti.

Önceki gün Çankaya Köşkü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Bakanlar Kurulu’yla bir araya geldiklerini anlatan Tezcan, özellikle son günlerde bölgede meydana gelen terör olaylarını etraflıca konuştuklarını ve tartıştıklarını söyledi. Tezcan, terör olaylardan dolayı gündelik yaşam, ticaret ve iaşeyi olumsuz etkileyen gelişmeleri, oluşan mağduriyetleri, yaşanan hak ihlallerini istişare ettiklerini ve bütün sorunlarını büyük bir açıklıkla ortaya koyduklarını kaydetti.

5 STK’DAN ORTAK AÇIKLAMA
Toplantıya ASKON adına Genel Başkan Yardımcısı Taylan Özdal ve Diyarbakır Şube Başkanı Aydın Altaç, TESK adına Genel Başkan Bendevi Palandöken ve Siirt Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Rıfat Ayyıldız, TOBB adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, TÜMSİAD adına Başkan Yaşar Doğan ve Batman Şube Başkanı Nezir Yeşilyurt, TZOB adına ise Başkan Şemsi Bayraktar ve Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan katıldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.