Sürücü Kurslarına Avrupa Standardı

 

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü  MTSK Yönetmeliğinde yapmayı planladığı değişikliği kamuoyuyla paylaşarak, katkı istedi. Yönetmelikte çok önemli değişiklikler var. Bunların gerekçeleriyle birlikte ele aldığımızda

1- MTSK’ların eğitim pistlerinin şehirlerden çok uzakta olması nedeniyle kursiyerlerine piste eğitim yapamadıkları bilinen bir gerçekti.  Bu nedenle 2500 civarında sürücü kursu hakkında bu yıl soruşturma açılmıştı.  Soruşturma açarak veya her pistin başına bin müfettiş dikerek bu sorunun çözümü mümkün değildi. Yönetmelik değişikliğiyle bu soruna çözüm getirildi.  Daha önceki yönetmelikte direksiyon eğitim alanları zorunlu iken yeni düzenleme ile direksiyon eğitim alanları zorunlu olmaktan çıkarılarak alternatifli bir şekilde ya direksiyon eğitim alanında veya simülatör ile eğitim yapılması şartı getirildi. Pist veya simülatörle verilen eğitimden sonra direksiyon eğitimleri akan trafikte zorunlu olarak yapılacaktır.

2- Yeni düzenlemede teorik ders saatlerinde değişiklik yapılmıştır. Teorik ders saati sayıları toplam 30 saat olarak düzenlenmiş. AB ülkeleri ortalamasına yaklaştırılmıştır.

3- Teorik sınav soru sayısı azaltılmıştır.  AB Üyesi ülkelerinde teorik sınav soru sayısı ortalaması 42 iken Ülkemizde 120 soru üzerinden sınav yapılmakta idi. Bu düzenlemelerle soru sayısı 60'a düşürülerek zamandan tasarruf edilmiş ve sınav güvenliği sağlanmıştır.

4- Teorik sınavlarda e-sınav uygulamasına geçme çalışmaları yaygınlaştırılmaktadır. AB Ülkelerinde genellikle elektronik sınav uygulanmaktadır. Ülkemizde  sadece  Ankara’da bir merkezde yapılmaktadır. Bu uygulama ülke geneline yaygınlaştırılacaktır.

5- Daha önce teorik sınavlar üç ayrı dersten üç ayrı notla değerlendirme  yapılırken yeni düzenleme ile tek sınavla ve tek notla değerlendirmeye geçilecektir.

6-Sürücü kurslarıyla ilgili bütün iş ve işlemler “Özel MTSK Modülü” üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır.

7-Direksiyon uygulama sınav süreleri artırılmıştır.  Direksiyon sınav süreleri AB Ülkelerinde ortalama 42 dakika sürerken Ülkemizde direksiyon sınavları  15 dakikada tamamlanmakta idi. Yeni düzenleme ile bu süre 30 dakikaya çıkarılmaktadır.

8- Direksiyon uygulama sınavında değerlendirme kriterlerinde  değişikliğe gidilmiştir.  Mevcut uygulama puanlama sistemine göre 100 puan üzerinden 30 hata puan alanlarda başarılı sayılmakta iken yeni düzenlemede AB Ülkelerinde olduğu gibi adayın yapacağı hata durumuna göre başarılı veya başarısız olduğu değerlendirilmesi yapılacaktır. Adaylardan sınavda başarılı olmaları için daha az hata yapmaları gerekecektir. Yeni değerlendirme sistemi ile daha nitelikli sürücülerin sertifika almaya hak kazanmaları mümkün olabilecektir.

Ahlaklı Sürücü Yetiştirilmeli

Teorik eğitim sürelerinin değiştirilmesi, MTSK kurs programının da revize edilmesini gerektirecektir. Bu aşamada özellikle memleketimizde ideal bir trafik kültürü oluşması için duyuşsal alanda hedeflere de yer verilmelidir. Bu çok önemlidir. Çünkü insanlara araba sürme becerisi kazandırmak ve kuralları ezberletmek onları iyi birer sürücü yapmıyor. Sürücülerin birbirine yol vermediği, emniyet şeridine dalıp gaza yüklendiği, kazazedelere yardım etmeden yoluna devam ettiği, yol verme kavgalarıyla birbirlerini öldürdüğü, eşinin çocuğunun yanında insanların dövüldüğü, yoldan geçen yaşlılara anlayış gösterilmediği, meskun mahalde yarış yapıldığı, her fırsatta hız sınırının aşıldığı, çarpılan çocukların yolda bırakılıp kaçıldığı,büyük araçların küçüklere terör estirdiği, trafikte küfürlerin havada uçuştuğu, her araçta sopa taşınan bir memlekette sürücülerin ahlakı da  araba kullanma becerileri kadar önemlidir.

Teklifimizin yerine getirilerek, programa duyuşsal alanda hedefler konulması önemli bir eksikliği giderecektir.

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Müfettişler Derneği Başkan Yrd.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.