Talip Geylan Bozkurt İlçesinde Okulları Ziyaret Etti

Talip Geylan Bozkurt İlçesinde Okulları Ziyaret Etti

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ve Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun 30.09.2021 tarihinde Kastamonu Şube yönetim kurulu ile birlikte Bozkurt ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ve Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Dolğun 30.09.2021 tarihinde Kastamonu Şube yönetim kurulu ile birlikte Bozkurt ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretler kapsamında Genel Başkan Talip Geylan Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve müdürlük çalışanlarını ziyaret etti.

Genel Başkan Talip Geylan, Kastamonu Şube yönetimiyle birlikte Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrasında 20 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayan okulları ziyaret ederek eğitim çalışanları ile biraraya geldi ve  geçmiş olsun dileklerini iletti. Geylan, Türk Eğitim-Sen olarak her zaman eğitim çalışanlarının yanında olduklarını bildirerek, “Bilindiği gibi Kastamonu geçtiğimiz aylarda çok büyük bir felaket ile karşı kaşıya kaldı. 83 vatandaşımızı kaybettik. Hayatını kaybedenlerin 19’u öğrenciydi, biri de meslektaşımızdı. Sel felaketinde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum” dedi.  

Türk Eğitim-Sen olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hangi noktada neye ihtiyaç duyuyor iseniz maddi ve manevi varlığımız ile bundan sonrada sizlerin yanında olacağız.

Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan büyük felaketten sonra Bozkurt ilçesi büyük bir travma yaşadı. Bu dönemde öğretmenlerimiz bir kat daha fazla sorumlulukla karşı karşıyadır. Öğretmenler, bir yandan kendi sıkıntılarını gidermeye çalışırken diğer yandan da öğrencileri rehabilite etmeye çalışmaktalar.  Çünkü bu felaketin çocuklarımızda etkisi daha derin oldu.  Öğretmenlerimiz, çocuklarımıza yeniden hayata güvenle bakabilecekleri bir psikoloji kazandırma noktasında büyük bir gayret ortaya koymaya devam ediyor. Belki yüz yılda bir karşı karşıya kalacağımız bir felaket yaşandı. Millet olarak el birliğiyle, birlik ve beraberlik içerisinde bunu da atlatacağız. Bozkurt’ta sel felaketinin yaşanmasıyla bütün insanlarımız kadirşinaslık örneği göstererek felaket bölgesine el uzatmaya çalıştı. Bozkurt’a gelebilen geldi, elini uzatabilen uzattı. Gelemeyen ise duası ile Bozkurt halkının yanında oldu. Kamu çalışanları, eğitim çalışanları, STK’larımız, felaketin duyulduğu andan itibaren canhıraş şekilde organize oldular. Bu minvalde Kastamonu Şube Başkanımızın nezdinde bütün STK’lara teşekkür ediyorum.  Bilindiği gibi dünya ve ülke olarak bir buçuk yılı aşkın süredir pandeminin getirdiği zorluklarla boğuşuyoruz. Bir de bunun üstüne Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketi tüm bunların üzerine tuz biber ekti. Bu ortamda eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek kolay değil. Eğitim çalışanları Bozkurt’ta kesintiye uğrayan eğitim sürecini rehabilite etmek anlamında büyük bir gayret ortaya koyuyor. Türk Eğitim-Sen olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hangi noktada, neye ihtiyaç duyuyor iseniz maddi ve manevi varlığımız ile sizlerin yanında olacağız. Sizlerin sesi olmaya, sizlerin taleplerini gündeme taşımaya gayret edeceğiz” dedi.

Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde vaka sayısı günlük 25-30 bin bandında. Her gün  250 civarında  canımızı covid nedeni ile kaybediyoruz. Pandemi süreci belki 6 ay,  belki 6 yıl devam edecek, bunu bilemiyoruz.  Artık hayatımızı bununla yaşayabilecek şekilde dizayn etmemiz gerekiyor. Nitekim devletimiz de bu iradeyi ortaya koyarak okulları yüz yüze eğitime açma kararı verdi. Tedbirleri de alarak bu süreç yürütülmeye çalışıyor.”

Tedbirlerin hayata geçirilebilir olmasının çok önemli olduğunu belirten Geylan, “Özellikle okullarımızda personel eksiliği giderilmelidir. Covid riski nedeniyle ilave temizlik personeli alınması şarttır. Salgın koşullarının gerektirdiği tedbirleri almak için okullarımıza ek bütçe de tahsis edilmelidir. Malzemelerin temininde hiçbir tedarik sorunun yaşanmaması lazım. Çok kalabalık sınıf mevcutlarının olduğu okullarımız var. Bu sınıfların seyreltilmesi lazım. Hızlı bir şekilde derslik üretilmelidir. Bunun yanı sıra öğretmen açığının ivedikle giderilmesi gerekir. 2020 yılı KPSS ile sadece 20 bin atama yapıldı ki, bu çok komik bir rakamdır. 500 binin üzerinde atama bekleyen öğretmenimiz var. Ancak MEB 20 bin atama yaptı. Bu rakam ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır” dedi.124579111315162021

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.