1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. Talip Geylan: #EğitimcilerAşılansınOkullarAçılsın
Talip Geylan: #EğitimcilerAşılansınOkullarAçılsın

Talip Geylan: #EğitimcilerAşılansınOkullarAçılsın

TALİP GEYLAN: “EĞİTİM FAALİYETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ İÇİN BÜTÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ BİR AN ÖNCE AŞILANMASI LAZIM.”

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 17.05.2021 tarihinde Bengütürk Tv yayınlanan Günün Raporu programına katılarak öğretmenlerin aşılanması hakkında önemli açıklamalar yaptı. Öğretmenlerin aşılanma sürecinin 23 Şubat tarihinde köy okullarından başlatıldığını hatırlatan Geylan, bugüne gelindiğinde öğretmenlerin büyük kısmının hala aşılanmamasını eleştirdi.

Geylan, "Bu süreçte yetkililerin açıklamalarına göre köy okullarında görev yapan 80 bin öğretmen aşılandı. Daha sonra okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine aşı randevu sistemi açıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 499 bin öğretmenin aşı randevusunun sisteme tanımlandığını bildirdi. Resmi ve özel eğitim kurumlarında yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin eğitim çalışanı olduğu düşünüldüğünde, bu rakam yeterli değildir. Mesela 8 ve 12. sınıflar 17 günlük kapanmadan önce yüz yüze eğitime devam ediyordu. 17 Mayıs itibariyle 8 ve 12. sınıfların Destekleme ve Yetiştirme Kursları yeniden başladı. Ancak öğretmenlerimiz aşı olmadı.  Toplumun hemen hemen tamamı öğretmenlerin aşılanmasının öneminden söz ediyor ama her nedense öğretmenlerimizin aşılanma programı hala tamamlanmadı. Bakınız;  birçok alanda telafi yapılabilir ama eğitimde telafi uzun yıllar sürer. Eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi için bütün eğitim çalışanlarının bir an önce aşılanması lazım” diye konuştu.

Öğretmen atama sayısının yetersizliğine dikkat çeken Geylan, ek 40 bin atama yapılmasını talep etti. Geylan, "Bilindiği gibi 2021 yılı içerisinde sadece 20 bin öğretmen ataması yapılacağı duyuruldu. Hatta dün itibariyle atanan öğretmenlerimizin mülakatları başladı. Mülakatlar 6 Haziran tarihine kadar devam edecek, 20 bin öğretmenimiz 9 Eylül tarihinde göreve başlayacak. Türk Eğitim-Sen olarak 20 bin öğretmen atama sayısının çok yetersiz olduğunu her zaman dile getirdik. 20 bin atama sayısı sadece geçen yıl emekli olan ve önümüzdeki dönem Haziran-Temmuz ayında emekli olacak 40 bin öğretmenin boşluğunun ancak yarısını dolduracaktır. Öte yandan Türk Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmaya göre öğretmen açığını kapatmak için 69 bin ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Norm kadro açığı ise 109 bindir. Kaldı ki ücretli öğretmenlik eğitimde zaten verim ve kalite getiren bir görevlendirme biçimi değildir. Dolayısıyla 2021 yılında 20 bin atamayı kabul etmiyoruz! Hükümet ilave 40 bin atama yapmalı, yeni eğitim-öğretim yılında 60 bin meslektaşımız göreve başlatmalıdır. Ayrıca atamaların tamamının kadrolu olarak yapılmasını talep ediyoruz."

...:: GenelBaşkanın Açıklamaları İçin Tıklayınız ::...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.