Talip Geylan: ÖMK’da Yeni Süreç, Kapalı Kapılar Arkasında “Ben Bilirim” Anlayışına Saplanmadan Yürütülmelidir.

Talip Geylan: ÖMK’da Yeni Süreç, Kapalı Kapılar Arkasında “Ben Bilirim” Anlayışına Saplanmadan Yürütülmelidir.

Genel Başkanımız Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz günlerde Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik yaptığı açıklama hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ÖMK’nın çıkarılmasının olumlu bir adım ve bir mevzii olarak gördüklerini söyleyen Geylan, ancak kanunun adına yakışır şekilde zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türk Eğitim-Sen’in, dört yıl süresince birçok çalışma yürüttüğünü, girişimlerde bulunduğunu, 20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında da “Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı” yaptığını hatırlatan Genel Başkan, “Sendika olarak ÖMK’nın yeniden düzenlenmesi sürecinde de her türlü katkıyı vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Öğretmen arkadaşlarımızın problemleri, itibarı ve çalışma koşulları açısından da yeterli olduğuna inanmıyorum. İyi bir düzenleme ama eksik’ demiş.

Aynen katılıyorum!

Türk Eğitim Sen olarak, sürecin başından beri ÖMK’nın çıkarılmış olmasını meslektaşlarımız bakımından olumlu bir adım ve bir mevzii olarak gördüğümüzü ve fakat kanunun adına yakışır şekilde muhtevasının zenginleştirilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

Nitekim, dört yıldır yaptığımız bir çok çalışma ve girişimin yanı sıra, 20-23 Ocak 2023’te düzenlediğimiz “Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı” ile de öğretmenlerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda nasıl bir kanuni düzenleme yapılması gerektiğini ortaya koymuştuk.

Sendika olarak ÖMK’nın yeniden düzenlenmesi sürecinde de her türlü katkıyı vereceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. MEB’den beklentimiz de ÖMK ile ilgili yeni süreci, kapalı kapılar arkasında “Ben bilirim” anlayışına saplanmadan, öğretmenlerimiz ve eğitimin paydaşlarıyla şeffaf ve paylaşımcı bir istişare yöntemiyle yürütmesidir.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.