1. HABERLER

  2. SENDİKALAR

  3. TİHEK'ten, başörtülü öğretmenlere dil uzatan hadsize ve ona çanak tutanlara ceza
TİHEK'ten, başörtülü öğretmenlere dil uzatan hadsize ve ona çanak tutanlara ceza

TİHEK'ten, başörtülü öğretmenlere dil uzatan hadsize ve ona çanak tutanlara ceza

TİHEK, Eğitim-Bir-Sen’in şikâyeti üzerine,  EBA TV’de öğrencilerine karşı eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmek için emek sarf eden başörtülü öğretmenimize “facia” nitelemesi yapan hadsiz Can Ataklı’ya ve buna alet olan televizyon kanalına...

A+A-

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Eğitim-Bir-Sen’in şikâyeti üzerine,  EBA TV’de öğrencilerine karşı eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmek için emek sarf eden başörtülü öğretmenimize “facia” nitelemesi yapan hadsiz Can Ataklı’ya ve buna alet olan televizyon kanalına, ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası verdi.

Kamera karşısına geçince herkese ve her değere karşı hadsizlik yapabileceğini, ayrıştırıcı bir dil kullanabileceğini sanan akıl fukarası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, TİHEK’e de şikâyet dilekçesi vermiştik.

TİHEK, kararında, “Televizyon programında açıklanan ifadeler değerlendirildiğinde; görsel ve işitsel medya aracılığıyla iletişim ve kültür hizmeti verilirken haber verme sınırlarını aşan dinsel hoşgörüsüzlük temelli nefret biçimlerini yayan ve teşvik eden ayrımcı ifade biçimleri kullanılmıştır… Demokratik toplumun gerekleriyle bağdaşmayan ve çoğulcu yapısını, başkalarının haklarını ve kamu düzenini tehdit eden bu ayrımcı ifadeler 6701 sayılı Kanun’un 3. maddesinin 2. fıkrası uyarınca, iletişim hizmeti sunulurken yapılan, inanç ve cinsiyet temelli çoklu ayrımcılık olduğundan ifade özgürlüğünün kullanımı olarak değerlendirilememektedir” gerekçelerine yer verdi.

Kurul kararında, ayrıca, “inancı gereği örtünen kadınların kıyafetlerine yönelik söylem ve ayrımcı fiillerin yönetmelik değişiklikleriyle ortadan kaldırılamaması ve yaygın bir şekilde mütemadiyen devam etmesi nedeniyle kanuni bir düzenleme ile güvence altına alınması gerektiği” yönünde kanaat belirtilerek, yerinde ve haklı bir çağrıya da yer verildi.
TİHEK Can Ataklı başörtüsü ayrımcılık ihlal kararı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.