1. YAZARLAR

  2. Sencer KAYA

  3. Ücretsiz kurslar sorunlarla başladı
Sencer KAYA

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Ücretsiz kurslar sorunlarla başladı

A+A-

MEB’in dershanelerin kapatılması kararının ardından okulların bünyesinde açılan ücretsiz kurslar bu hafta başladı.

Ancak okullardan gelen bilgilere göre kurslarla ilgili dile getirilen bazı sıkıntılar söyle;

  • Okullarda hizmetli yok,  olsa bile akşam 5’te evine gidiyor, 9-10’a kadar devam eden kurslardan sonra okulu temizleyecek görevli bulunamıyor. Ertesi sabah okul gelen öğrenciler kirli bir ortamla karşılaşıyorlar.

 

  • Okulların ısınma sorunu var, havalar soğumaya başladı ancak birçok okulda doğalgaz başta olmaz üzere, yakacak sıkıntısı var. Çünkü gönderilen miktarlar gün içi tüketime göre belirlenmiş. Ücretsiz kurs saatleri planlamada yer almamış. Sorunu dile getiren okul yöneticilerine yerel imkânlarla idare edin deniliyor.

 

 

  •  Kursa gelen öğrenciler isteksiz. Derslerde yüksek başarı gösteren öğrenciler zaten halen mevcut olan dershanelere gidiyorlar, maddi durumu iyi olanlar da özel ders alıyor. Ücretsiz kurslara ise genel olarak başarı durumu ortanın altında, normal şartlarda bile dershaneye gitme planı olmayan, derse ilgisiz öğrenciler kayıt olmuşlar. Öğretmenlerin görüşüne göre ilk dönem bitmeden bu öğrencilerin büyük bir kısmı kurslara devam etmeyi bırakacak.

Bunlar sadece ilk başta dile getirilen sorunlar, elbette çözülemeyecek sorunlar değiller. Ancak bazı sorunları öngöremeden, yola çıktıktan sonra bir bakalım sonra çözeriz mantığı ile yaklaşıldığından her şeyimiz eksik yürüyor.

 

Bir eğitimci olarak bizim önerimiz; çocuklarımızı fazla sıkmadan, okulda geçirilen zaman içinde, en iyi eğitim ortamının sağlanarak, yetenekleri doğrultusunda bireysel gelişimlerinin sağlanmasıdır. Ücretsiz kurs adı altında harcanacak kaynakları okuldaki eğitim ortamı ve öğretmenlerin kişisel gelişimi ve refahı için harcadığımız takdirde başarı kendiliğinden gelecektir.

Çocuklarımızı, adı dershane, kurs, vb. ne olursa olsun, okul dışı zamanlarda onları dört duvar arasına hapsetmeden özgür bırakırsak eminin daha başarılı ve mutlu olacaklardır. Bırakalım çocukluklarını yaşasınlar.

 

Sencer Kaya
Eğitim Uzmanı

Türkiyeeğitim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.