Ücrette Adaletsizlik Yapılmamalıdır

Ücrette Adaletsizlik Yapılmamalıdır

Türk Eğitim Sen: MEB merkez teşkilatında görevli öğretmenler arasında ücrette adaletsizlik yapılmamalıdır

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

11.11.2023 tarihli ve 32366 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinin üçüncü fıkrası yeniden düzenlenmiştir.

Buna göre Bilişim Teknolojileri ve Elektrik-Elektronik Teknolojisi (Elektrik/Elektronik) alan öğretmenleri arasından Bakanlık Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilenlere 27 saat, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilenlere 36 saat ek ders ücreti ödenmesi öngörülmüştür. Ancak aynı genel müdürlükler bünyesindeki diğer alan öğretmenleri ile karar değişikliğinde sayılmayan diğer genel müdürlükler bünyesindeki görevlendirme personel kapsam dışı bırakılmıştır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, söz konusu değişikliği hukuka aykırı bularak yargıya taşımıştık. Davanın kabulü hâlinde Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilen bütün öğretmenler 27 saat, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilen bütün öğretmenler de 36 saat ek ders ücreti alma hakkına kavuşacaktır.

Diğer taraftan, salt belli bir genel müdürlük bünyesinde yapılan kurumsal görevlendirmelere ücret ödendiği, ek ders ücreti ödemesinin belli bir tanımlanmış göreve özgülenmediği durumlarda, genel müdürlükler arasındaki görevlendirmelerin yapılan işten bağımsız olarak eşit olarak ücretlendirilmemesi hakkaniyete aykırılık oluşturmaktadır.

Bakanlık uhdesine verilmiş görevlerin ifasını teminen öngörülmüş ek ders ücretlerinin, bütün genel müdürlüklerdeki benzer görevlendirmeleri ve kadroları kapsamamasının izahı mümkün değildir. Bu hususta bakanlık yetkilileriyle görüşmelerimiz devam etmektedir. Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilen personelin haklarının korunması ve geliştirilmesi yönünde sergilenen yapıcı ve olumlu tavrın diğer genel müdürlükler bünyesinde çalışan personel yönünden de ortaya konulması konusunda haklı beklenti bakanlıkça karşılanmalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.