Yecder Gençlik Kampı

Yaz sıcakları kendini en ağır şekilde hissettirdiği günleri yaşarken dostumun telefonu ile karar verdim.

Ortaokul ve lise seviyesindeki gençlerle dört gün geçirmek, orman havasını teneffüs etmek, bol bol denize girmek en azından eve kapanmaktan yeğdir diye düşündüm ve kervana katıldım.

Kamp, çok çeşitli faaliyetleriyle tanıdığınız İstanbul/Sancaktepe’de bulunan kısa adı Yecder olan Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim Derneği Gençlik Platformunun idi.

Mekânımız Kefken/Kumcağız mevkiinde doğal kamp alanı.

Her yer ağaçlarla kaplı.

Müşterilerin iki seçenekleri var; ya çadırlarda kalacaklar ya da derme çatma usulle yapılmış prefabrik konutlarda.

Bizimkiler üç prefabrik kiralamışlar ama yeterli gelmediği için ben dâhil birkaç hoca ve öğrenci açık sahada ağaçların altında uyuduk.

Toprak bizi bir ana gibi kucağına bastı; altımızda sadece bir halı, üstümüzde ise bir battaniye veya pike vardı ama itiraf edeyim uykusu çok tatlı idi.

Tek sıkıntı uzaklardan gelen ve gece saat üçe kadar devam eden diskonun anlamsız ve ahenksiz müzik patırtıları idi, tıpkı sokaklarda tencere tava çalanlar gibi.

Kampa, Yecder Gençlik Platformu Lideri Süleyman Tanrıverdi, Yecder idarecilerinden Şadettin Göksu, Vedat Kara, Yecder eğitimcilerinden Mehmet Turan ve Misafir olarak bendeniz katıldık.

Daha sonra Yecder Genel Sekreteri Gökhan Erenoğlu ile son gün Mahmut Bey, kısa süreliğine kampımıza iştirak ettiler, mutfak işleri İsmail beye emanetti.

Gençlerle bol bol sohbet ettik.

Herkes müktesebatınca bir şeyler anlattı.

Okuma saatleri icra edildi, spor etkinlikleri yapıldı, günde en az iki kere topluca denize girildi, orman içlerine doğru yürüyüşler yapıldı.

Etkinlikler tek boyutlu değildi, hem eğitim verilirken hem de beceri kazandırma gayesi güdülüyordu.

Tüm vakit namazları vaktinde cemaatle eda edilirken, gençlere imamlı-müezzinlik görevi yaptırıldı.

Bazı dualar ezberletildi ve adabı muaşeret kuralları belletildi.

Dört gün süren kamp faaliyetimizin sonunda bir hediye paketiyle evlerine gönderdik gençleri evlerine

On unsur ihtiva eden paketimizi şimdi huzurlarınızda açalım:

1-Selam, herkese her yerde selam verilecek ama özellikle ev halkına selam vermek hiç ihmal edilmeyecek.

2-Besmele, her işe besmele ile başlanacak ve ev içinde besmele çekmeye daha çok dikkat edilecek.

3-Dua, dua hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak, günlük dualarımızı hiç unutmayacağız.

4-Saygı-sevgi, büyüklerimize daima saygı küçüklerimize de her zaman sevgi göstereceğiz, özellikle ebeveynimizin saygıya en fazla layık olduklarını, küçüklere de sevgi gösterip şefkatli muamele etmemizin görevimiz olduğunu aklımızdan çıkarmayacağız.

5-Yardımlaşma, özellikle ev işlerinde ailemize yardımcı olacağız.

6-Doğru seçim, “Kişi arkadaşının dini üzeredir” diye buyuran iki cihan önderimiz Hz. Muhammed Mustafa (sas)’e ittiba için bizi yanlış yola sevk etmeyecek arkadaşlar edineceğiz.

7-İşimizi kendimiz yapacağız, özel işlerimizi kendimiz yapacağız, başkasından bize hizmet etmesini beklemeyeceğiz.

8-Bakımlı olacağız, kesinlikle kişisel bakımımızı ihmal etmeyeceğiz. Üstümüz başımız bize yakışır olacak, dost başa düşman ayağa bakar demiş atalarımız, unutmayacağız.

9-Tanzifat, odalarımızı, çantalarımızı, çalışma masamızı kendimiz düzenleyeceğiz, kimse bizim arkamızı toparlamayacak, annemiz babamız bizim hizmetçimiz değillerdir.

10-Planlama, günlük hayatımızı planlayacağız. Beş vakit namazın günlük hayatımızı planlayan ana unsur olduğunu unutmayacağız. Müslüman saati eksenli bir hayat yaşayacağız.

Sayın velimiz, bizler kampta gençlerimize bu on temel unsur çerçevesinde eğitim vermeye; onları ileriki yıllarda önlerine çıkacak olumsuz durumlarda nasıl davranacaklarına dair bilgilendirmeye çalıştık.

Verdiğimiz eğitimin kalıcı olması, gençlerin bu alışkanlıkları kendilerine mal etmeleri için sizin de duyarlı olmanız gerekiyor, lütfen bu on davranışın takipçisi olalım.

Bu kampı gerçekleştirmemize araç tahsis ederek yardımcı olan Sancaktepe Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.