Yeni Torba Kanun Geliyor! Zam, Kadro, Emeklilik...

Yeni Torba Kanun Geliyor! Zam, Kadro, Emeklilik...

Yeni Torba Kanun Geliyor! Zam, Kadro, Emeklilik... Meclis, yılı hem yasama hem de iktidar ve muhalefet arasındaki görüşme dolayısıyla yoğun gündemle bitiriyor.

Meclis, yılı hem yasama hem de iktidar ve muhalefet arasındaki görüşme dolayısıyla yoğun gündemle bitiriyor. 

Yılın son haftasında Meclis, iktidar ile muhalefet arasında önemli görüşmeye ev sahipliği yapacak. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu; yeni anayasa, bütçe, reformlar ve TBMM İçtüzüğü konularında fikir alışverişinde bulunmak üzere, TBMM'de grubu bulunan muhalefet partilerinin liderleriyle bir araya gelecek. Davutoğlu, ilk görüşmeyi 30 Aralık Çarşamba günü önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapacak. 

Son yasal düzenleme 12 maddelik "Torba Kanun" teklifi  olacak

TBMM Genel Kurulu'nda yılın son yasal düzenlemesi ise 12 maddelik "Torba Kanun" teklifi olacak. Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasın Dair Kanun Teklifi, farklı alanlara yönelik düzenlemeler içeriyor. 

Öğretim üyeleri için emeklilik yaşı düzenlemesi

Teklifle, 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecek olan "Öğretim üyeleri için öngörülen emeklilik yaşının, devlet üniversitelerinde görev almaları şartıyla 72 yaşını doldurduğu tarihtir" hükmü,  31 Aralık 2016'ya kadar uzatılıyor.

Askerlerin maaşlarına düzenleme

Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK'daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenmesi, teklifte yer alıyor.   

Askeri öğrencilerin harçlıklarının artırılmasını öngören teklif, er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan ve hala uygulanan gösterge rakamlarının yüzde yüz oranında artırılmasını içeriyor.  

Teklifle; 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

Kamu İhale Kanunu'nun, hizmet alımlarında ihale öncesi ilgili kurumlardan uygun görüş alınması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla ilgili sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer alan görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkındaki idari yaptırımları düzenleyen maddesinin ilgili fıkrasının bu yıl sonunda dolacak olan yürürlük tarihi, 30 Haziran 2016'ya kadar uzatılıyor. 

12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek

Vakıfların, burs vermek için 31 Aralık 2016'ya kadar bağış alabileceğini de düzenleyen teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı'na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas ediliyor. 

TBMM Genel Kurulu, düzenlemeyi yasalaştırmak için 29 Aralık Salı ve 30 Aralık Çarşamba günü mesai yapacak, yılın son günü ise çalışmayacak.  

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum