YÖK, 100/2000 doktora bursu başvuru duyurusunu yayımladı

YÖK, 100/2000 doktora bursu başvuru duyurusunu yayımladı

“YÖK 100/2000 Doktora Projesi 2020-2021 Eğitim Öğretim ​Yılı Bahar Dönemi (9. Çağrı) Başvuruları

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarında doktoralı insan kaynağını yetiştirmeyi hedefleyen, “Yeni YÖK”ün bir Türkiye projesi olarak kurguladığı “YÖK 100/2000 Doktora Projesi” 4. yılını doldurmuş, gördüğü yoğun ilgi neticesinde öncelikli alanlarda sisteme dâhil olan ve şu ana kadar desteklediğimiz doktora öğrenci sayısı 5 bini geçmiştir.

İlk mezunlarını vermeye başlayan proje, ülkemizdeki 1000 kişi başına düşen doktora mezunu sayısının üst seviyelere çıkması yönünde katkı sağlamakla birlikte ülkemizin güncel sorunlarının çözümüne yönelik yetişmiş nitelikli insan kaynağını da yetiştirmektedir.

 

- Ülkemizin ihtiyaç duyduğu güncel alanlarda yetişmiş doktoralı insan gücü desteği sağlandı

Bilindiği üzere YÖK 100/2000 Doktora Projesi, “Geleceğin Türkiye’si için Güçlü Nesiller Yetiştirme Projesi” olarak yola çıkmış ve ülkemizin küresel alandaki rekabet gücünü artırmak amacıyla önümüzdeki 10 yılda ihtiyaç duyulacak alanlarda geleceğe yatırım yapmayı hedeflemiştir. Ayrıca gelinen noktada güçlü nesiller yetiştirmek için geleceğe yatırım yapmakla kalmayıp, günümüzde ihtiyaç duyulan güncel alanlarda da nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesini misyon edinmiştir.

Bu kapsamda “Türkiye'nin Otomobili” projesinin üretiminde ihtiyaç duyulacak doktoralı insan gücünün yetiştirilmesi için YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamına 3 yeni bilim alanı eklenirken, ülkemizin savunma sanayinde “Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesine” katkı sağlamak amacıyla da 7 yeni bilim alanı daha projeye eklenmiştir. Ayrıca ülkemizin Küresel Covid-19 Salgını ile mücadelesine katkı sağlamak amacıyla “Pandemi Dönemi Özel Çağrısı”na çıkılmıştır. Bu bağlamda bilhassa “aşı ve ilaç” çalışmalarına katkıda bulunan YÖK 100/2000 Doktora Projesi bursiyerleri de gurur kaynağı olmuştur.

 ​

- Projeye ülkemiz için çok önemli olan konularda yeni alt alanlar eklendi

Son olarak bugün ilan edilen “2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi Bahar Dönemi Çağrısı” ile ülkemizin gündemindeki konulara katkıda bulunmak amacıyla projeye önemli yeni alt alanlar eklenmiştir.

Ülkemizde sıkça yaşanmakta olan ve ne yazık ki can kayıplarına da yol açabilen depremlere yönelik olarak bu alanda nitelikli insan kaynağının yetişmesi adına “Deprem Çalışmaları (Sismik İzolasyon Yöntemleri, Depreme Dayanıklı Malzeme Teknolojileri, Entegre Teknolojiler, Pratik Güçlendirme Teknolojileri, Jeofizik Çalışmalar-Diri Fayların Tespiti, Deprem Risk Çalışmaları, Zemin Yapısının Tespitine Yönelik Çalışmalar, Deprem Yapı Sönümleyicileri, Yapı Operasyonel Modal Testler, Deprem Erken Uyarı Sistemleri, Tsunami Erken Uyarı Sistemleri, IoT Tabanlı Akıllı Deprem Uyarı Sistemleri dâhil)” ile “ Afet ve Acil Durum Yönetimi” alt alanları eklenmiştir.

Ülkemizin enerji kaynaklarını etkin kullanabilmesi ve var olan enerji ihtiyacının denizlerde yürütülen çalışmalarla sorunsuz bir şekilde tespit edilebilmesi adına “ Yeraltı Enerji Kaynakları Yönetimi (Derin Deniz Sondajı ve Üretim Teknikleri, Doğal Gaz Üretim/Depolama Teknolojileri, Jeotermal Rezervuar, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliğinde Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Deniz ve Kara Sismik Ölçüm Teknolojileri dâhil)”, Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği (Deniz Sismolojisi, Deniztabanı Deprem ve Tsunami Gözlem Teknolojileri, İnsansız Sualtı Araçları dâhil) eklenmiştir.

Gelecekteki ihtiyaç olmaktan çıkıp günümüzü tehdit eden su kaynağı sıkıntılarının çözümüne yönelik çalışmaların artması ve yaygınlaşmasını teşvik etmek adına “ Sürdürülebilir Su Kaynakları (Su Tasarruf Teknolojileri ve Arıtma Teknolojileri dahil) ” alt alanında yeniden çağrıya çıkılmıştır.

YÖK 100 /2000 Doktora Projesi, gündeme uyum sağlanarak süreçleri dinamik olarak yürütmenin yanı sıra gelecekteki ihtiyaçlara yönelik yatırım yaparak güçlü bir Türkiye için katkıda bulunmaya devam edecektir.

“YÖK 100/2000 Doktora Projesi 2020-2021 Eğitim Öğretim ​Yılı Bahar Dönemi (9. Çağrı) Başvuruları

 

Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda ülkemizin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacını karşılamak üzere, yurtiçindeki devlet üniversitelerinde 100 tematik alanda YÖK Doktora Bursu​ verilecektir.

Burs Programı ile ilgili

Devlet Yükseköğretim Kurumları başvurmak istedikleri alanlar için 7-22 Ocak 2021 (Saat17:00) tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/burslar adresinden başvuru yapacak olup, doldurulan formların elektronik hallerini Rektörlükler aracılığıyla üst yazı ekinde Başkanlığımıza ulaştıracaklardır.

BAŞVURU

1- Başvurular, sadece https://yoksis.yok.gov.tr/burslar adresi üzerinden yapılacaktır. Manuel doldurulan formlarla yapılan başvurular ve sistem üzerinden doldurulmuş olan ancak sonlandırılmamış olan formlar geçersiz başvuru olacaktır.

2- Yükseköğretim Kurumlarının, “YÖK 100/2000 Doktora Projesi​​​Başvuru Formu”nda istenilen verilerin girişini yapmak üzere belirleyecekleri kişiyi YÖKSİS’te yetkilendirmeleri gerekmektedir. Daha önceden kullanılmakta olan giriş ekranlarında sistemde rol ataması yapılmış olan yetkililerin tekrar yetkilendirimesine gerek yoktur.

İlk defa başvuru yapacak kişilerin yetkilendirme işlemleri ilgili Yükseköğretim Kurumunun Personel Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

*YÖKSİS Rol Adı: “100/2000 YÖK Doktora Bursu

Önemli: Bu aşamada sadece Üniversitelerin kontenjan taleplerine yönelik başvurular alınacak olup öğrencilere yönelik başvurular bu başvuruların sonuçlanması sonrasında kontenjan hak eden üniversitelerce ilan edilecektir.

3- Başvuru Formu’nun, karakter kısıtları göz önünde bulundurularak ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

4- Yükseköğretim Kurumları ilan edilen öncelikli alanlardan, en fazla 5 alan için en az kontenjan talep ederek başvuru yapabilecektir.

5- Geçmiş dönemlerden kalan hiçbir kontenjan 2020-2021 eğitim öğretim yılı Bahar dönemine aktarılmayacaktır.

6- Başvuruda öncelikli alanın adının ve kodunun seçilmesi zorunludur. Ancak program isminin başvuru yapılacak alan adıyla birebir aynı olması gerekmemektedir.

Telefon: Eposta:​​​
0 850 470 0 965 [email protected]​​​

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.