1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. AB Türkiye defterini kapattı!
AB Türkiye defterini kapattı!

AB Türkiye defterini kapattı!

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Lamassoure'nun bu sözleri deprem etkisi yaratacak.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Bütçe Komisyonu Başkanı Lamassoure, AB açısından "Türk sorunu" diye bir meselenin kalmadığını savundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure, "Türkler ve Avrupalılar Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini istemedikleri için" AB açısından "Türk sorunu" diye bir meselenin kalmadığını savundu. ntvmsnbc'nin haberine göre, Fransa'da Pazar günleri yayımlanan "Journal du Dimanche" gazetesine demeç veren Lamassoure, ekonomik kriz nedeniyle Avrupa entegrasyonuna ara verilmesi gerekip gerekmediğine dair bir soruya, "Hırvatistan yakında AB üyesi olacak ama bu küçük ülke 4 milyon nüfusuyla sorun oluşturmaz. AB'nin sınırları konusu da artık kapanmıştır. 2000'li yılların başlarında gündemde olan Türk sorunu ne Türkler ne de Avrupalılar ortak olmak istemedikleri için artık gündemden kalkmıştır" yanıtını verdi.

NOBEL ÖDÜLÜ TAÇLANDIRMA

AB'ye Noble Bariş Ödülü verilmesini "Avrupa mucizesinin taçlandırılması" olarak tanımlayan Lamassoure, buna karşılık AB'nin başaramadığı konular olduğunu, bunun başında da Kıbrıs meselesinin geldiğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği müzakereleri sırasında 1993-1995 yılları arasında Fransa'nın AB İşleri'nden Sorumlu Bakanı olan Lamassoure, 2001 yılında da AP'nin Türkiye raportörlüğünü yapmıştı.

AP Hıristiyan Demokrat grubuna mensup olan Lamassoure, "birliğin entegrasyon sürecini baltalayacağı" gerekçesiyle Türkiye'nin AB üyeliği fikrine karşı çıkan safta yer alıyor.

BAĞIŞ'TAN JET YANIT

Avrupa Birliği Bakanı Bağış, ''Türkiye'nin AB entegrasyon sürecini, AB için bir Türk sorunu olarak değerlendirmek hadsizliktir'' dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komisyonu Başkanı Fransız Parlamenter Alain Lamassoure'un ''AB'nin sınırları konusu artık kapanmıştır. Türk sorunu, ne Türkler ne de Avrupalılar ortak olmak istemedikleri için artık gündemden kalkmıştır'' sözlerini değerlendiren Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''AB'de Türkiye defterini kapayanlar, sonra sakın müflis tüccar gibi eski defterleri açmak zorunda kalmasınlar'' ifadesini kullandı.

Bağış, şunları söyledi:

''Türkiye'nin AB entegrasyon sürecini, AB için bir Türk sorunu olarak değerlendirmek hadsizliktir. Böyle düşünenler için Türk sorunu değil, akıl sorunu tanımlaması yapmak daha doğru olur. Gerçekleri görecek kadar akıl ve kalp gözleri açık olanlar, şunu görüyor; AB için Türk sorunu yoktur, Türk fırsatı vardır.''Kaynak : http://www.internethaber.com/avrupa-birligi-nobel-baris-odulu-parlamentosu-butce-komisyonu-baskani-alain-lama-468890h.htm#ixzz29J87vKev

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.