1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. AK Parti iktidar olmasın diye...
AK Parti iktidar olmasın diye...

AK Parti iktidar olmasın diye...

7 şirketten 61 seçim anketi sonucu... 61 anket sonucunun analiz edildiği araştırmaya göre CHP'li ve MHP'li seçmenler HDP'ye oy verecek.

A+A-

Radikal yazarı Ezgi Başaran, 2011 yılından bu yana 7 ayrı şirketin yayınladığı 61 seçim anketi analiz eden araştırmanın sonuçlarını bugünkü köşesinden yayınladı. 

Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Kemal Kılıç tarafından hazırlanan araştırmada ANDY-AR'ın 6, GENAR'ın 6 Gezici'nin 13, MAK'ın 7, METROPOLL'ün 6, ORC'nin 16 ve SONAR 7 adet anketi incelendi. 

MHP'Lİ SEÇMEN HDP'YE OY VERECEK

Anket araştırması sonuçlarının en dikkat çekici detayı ise AK Parti iktidara gelmesin diye CHP ve MHP'nin güçsüz olduğu yerlerde seçmenlein HDP'ye oy vereceği oldu. 

Ezgi Başaran'ın köşesinden aktardıklarına göre araştırmanın diğer sonuçları şöyle:

-Anket firmalarının tamamında Ak Parti’nin zaman içerisinde düşüşe geçtiği görülüyor. Bu düşüşün eğimi en fazla METROPOLL, SONAR ve MAK sonuçlarında, en az ise GENAR sonuçlarında görülmektedir.

-CHP’nin oylarında ise GENAR sonuçlarında görülen çok küçük bir düşüş eğilimi haricinde, kalan firmaların sonuçlarının tamamında zaman içerisinde bir artış eğilimi var.

-HDP’nin oy oranlarında ise bütün firmalar zaman içerisinde bir artış eğilimi belirliyor. Bu eğilim METROPOLL ve GENAR tarafından diğerlerine göre daha yüksek.

-MHP’nin durumu ise araştırma kuruluşları açısından biraz daha tartışmalı. ANDY-AR ve ORC zaman içerisinde belli belirsiz bir düşüş belirlerken, diğer firmalar ise (METROPOLL hariç) belli belirsiz bir yükseliş, METROPOLL ise belirgin bir yükseliş tespit ediyor.

Bu düşüş ve yükselişlerin nedeni nedir? Neler olabilir? 

....
Kılıç’ın araştırması buna da cevap veriyor:

“Soruşturmaların ardından yapılan araştırmalara bakıldığında Ak Parti’de görülen düşüş eğiliminin, 2014 sonrasında hemen hemen hiç değişmediği görülüyor. Öte yandan CHP ve MHP açısından da kayda değer bir değişim yok. Yani Ak Parti çeşitli araştırma kurumlarının belirlemiş olduğu ve soruşturmaların başladığı süreç içerisinde kaybettiği gözlenen oyları, kısa zaman sonra tekrar kazanmıştır.”

İşte bu Türkiye ile ilgili sahici bir bilgi içeriyor.

HDP BARAJI AŞABİLECEK Mİ?
...

Kılıç da herkes gibi 8 Haziran sabahının HDP’nin barajı aşıp aşmamasıyla şekilleneceğini belirtiyor.
Fakat bir ilginç belirleyici faktöre daha dikkat çekiyor: 

Stratejik seçmenler!

Şöyle anlatıyor bu seçmenin davranışını : “Nasıl bir Türkiye’ye uyanacağımızı aslında stratejik seçmenler belirleyecek gibi görünüyor. Yani Ak Parti tek başına iktidar olmasın diye, yaşadıkları seçim bölgelerinde partilerinin milletvekili seçilme olasılığı olmayan CHP’li ve MHP’li seçmenlerin HDP’ye oy verecek olanları. Bu durumdaki CHP’li seçmenlerin bir kısmı Selahattin Demirtaş’ın cazibesiyle ısındıkları HDP’ye oy verirken çok da zorlanmayacaklar. Sandık başındaki asıl ilginç karar anını, iktidara gelebilmek için HDP’ye oy vermeleri gerektiğini görecek olan MHP’li seçmenler yaşayacak gibi görünüyor.”

İktidar ihtimali için stratejik düşünüp HDP’ye oy verecek MHP’li sayısı kaçtır sizce?

Açıkçası ben böyle bir düşünce pratiğinin gerçekçi olmadığı, sandık başında duygusallığın stratejiye mahal vermeyeceği, insanın ruh halinde böyle bir sapmaya sıklıkla rastlanmayacağı fikrindeyim.
Nasip, kısmet elbette. Göreceğiz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum