1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. AVM'lere 'gelir kriteri' geliyor
AVM'lere 'gelir kriteri' geliyor

AVM'lere 'gelir kriteri' geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, yeni alışveriş merkezlerine izin verilirken trafik yoğunluğundan bölgenin gelir seviyesine kadar pek çok kriteri göz önünde bulunduracaklarını açıkladı

A+A-

AHMET TOPAL

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, perakende sektörünü önemli ölçüde etkileyecek yeni yönetmeliklerin yolda olduğunu söyledi. Sektörün geleceğini belirlerken önemli unsurları göz önüne alarak karar verecek olan bakanlık, alışveriş merkezleri (AVM) için de 'gelir durumu' kriteri getirdi. Yeni bir AVM'ye izin verilirken, artık vatandaşın gelir durumu esas alınacak. Bakan Canikli, perakende sektörü için hazırlanacak yeni yönetmeliklerde o bölgenin trafik yoğunluğu, bölgedeki işlem hacmi, AVM sayısı gibi birçok kriterin etkili olacağını söyledi. Bölgenin gelir seviyesinin ve harcama durumunun da AVM için önemli bir etken olacağına işaret eden Canikli, bu durumu Nişantaşı ve Esenler örneğini vererek şöyle açıkladı: "Nişantaşı'ndaki nüfusun harcama potansiyeli ile Esenler'dekinin farklı. Diyebilirsiniz ki, 'Onların marjinal tüketim eğilimi son derece düşüktür'. Yani doymuş bir yapıdır. Zenginleştikçe insanların harcama eğilimi azalır. Teorikte de böyle pratikte de böyle."

KARŞILAŞTIRMA YAPILACAK 

İki farklı kişinin aylık gelirini örnek vererek konuşmasını sürdüren Canikli, şöyle devam etti: "Örneğin aylık geliri 100 bin dolar olan biri ile bin 500 lira olan emekliyi düşünün. İkisinin gelirinde de 250 TL artış yapın. Zengin olan bu artışın tek kuruşunu harcamaz. Çünkü 100 bin TL mevcut gelirinin önemli bir bölümünü tasarruf ediyordur. Ama emekliye verdiğiniz 250 liranın tamamı tüketime gidecektir." Canikli, Esenler gibi bölgelere perakende yatırımları için daha çok izin verileceğini söyledi. 

Hulusi Belgü (AVM Yatırımcıları Derneği Başkanı)

 

Önemli olan marka karması

Türkiye'deşu anda zaten alışveriş merkezleri gelir seviyesine göre konumlanmış durumda. İstanbul çok kozmopolit bir şehir. Örneğin Büyükdere Caddesi'nde gelir seviyesi yüksek olan insanlar yaşarken, Levent'in hemen arkasında gelirin düştüğünü görüyoruz. Yeni AVM yapılırken marka konumlandırması semte göre yapılmalı.

 

Mehmet Nane (CarrefourSA Genel Müdürü)

 

Yönetmelik için görüş alınacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin söz ettiği baştan beri bilinen bir konu. Çünkü bilindiği gibi Perakende Yasası çıktı ancak şu anda yönetmelikler hazırlanıyor. Bunlar hazırlanırken de ilgili sivil toplum kuruluşlarından görüşler alınıyor. Bu görüşler çerçevesinde bir yol haritası belirlenecek.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.