1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Bahçeli: Her şeyde bir "Hayır" var
Bahçeli: Her şeyde bir "Hayır" var

Bahçeli: Her şeyde bir "Hayır" var

Bahçeli, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, merak konusu olan çantayı canlı yayında açtı.

A+A-

MHP'nin 'Hayırcı' tutumuna ilişkin "MHP’ye neden hayır diyor diye düşünmüyorlar. MHP her şeye hayır diyor düşüncesi kamuoyunda da var." diyen Bahçeli'hayır'da hayır vardır. Biz neye hayır demişiz? Azınlık hükümetine hayır demişiz. Erken seçime hayır demişiz. Seçim hükümetinde görev almaya hayır demişiz. HDP ile bir araya gelmektense hayır demeyi uygun gördük." diye konuştu.

ÇANTAYI CANLI YAYINDA AÇTI

Öte yandan Bahçeli, Davutoğlu ile yaptığı görüşme sırasında yanında bulunan çantayı ve koalisyon şartlarını açıkladı.

İşte Bahçeli’nin açıklamalarından satırbaşları:

ANKARA’DAKİ TERÖR SALDIRISI

"Bu program milletçe çok acı bir dönemden geçtiğimiz zamanda yapılıyor. Ankara'da 99 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşımızın yaralandığı bir katliamla karşılaştık. Ankara'daki eylemi yapan DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği gibi tecrübeli, çok sayıda eylem yapmış grupların daha tedbirli olmaları gerekliydi. Emniyet güçleri ile koordineli çalışmaları gerekli idi. Terörün tırmandığı ortamda tertip heyeti hassas olmalıydı."

"Erken tespitlere göre örgütü gizlemenin manası yok. Suçlamaları ötelemek için istifaya karşı olmak doğru değil. Böyle bir ortamda bir-iki bakanın istifası önemli değil. Asıl istifa etmesi gereken hükümettir."

ANKARA PATLAMASINDA İSTİHBARAT ZAFİYETİ KONUSU

"Terörle mücadelenin esası terörle mücadelede yüksek tecrübede bir kadroya ait olması ve önemli bir teknoloji ile desteklenmesidir. Esas önemli olan ise istihbarattır. Rakka’dan Ankara’ya kadar 935 km yol kat edilerek bombalar Ankara’ya taşınıyorsa burada bir zafiyet vardır ya da bizim bilmediğimiz bir şeyler vardır. Onun için iktidarın açıklamalarını sabırla beklemek gerekmektedir."

"DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARINI CİDDİYE ALMIYORUM"

(IŞİD’in Türkiye’de desteklenmesi iddiaları) "Demirtaş’ın açıklamalarını çok ciddiye almıyorum. PKK’yı destekleyici özelliklerini bırakmaları lazım. Fazla ciddiye almıyorum."

DEVLET DENETLEME KURULU’NUN ÇALIŞTIRILMASI

"Sayın Cumhurbaşkanı 10 Ağustostan bu güne kadar ilk defa bir anayasal görev üstlendi. Bu hayırlı bir adımdır. Devlet Denetleme Kurulu çok önemli bir kuruldur. Çalıştırıldığında Türkiye’de birçok şey ortaya çıkacaktır. Devlet Denetleme Kurulu gereğini yapmalıdır."

YAYIN YASAĞI KONUSU

"Kanaatimde doğru bir karardır. Basının da konunun üstüne gitmesine fırsat sağlanmalıdır. Doğru bilgiyi hükümet vermeli, basın da aktarmalıdır."

DAVUTOĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞMEDİ?  

"Başbakan kendisi, Milli istihbarat Teşkilatı kendisine bağlı. Bizimle bir araya gelerek deklerasyon yayınlamasına ne gerek var. Davutoğlu rahat olsun, biz başarı görürsek destek veririz. TSK'da MİT'te yetişmiş çok başarılı uzmanlar var. Bunların arkasına sağlam bir siyasi irade gelirse terörün kökü kazınır." 

IŞİD TERÖRÜ

"IŞİD, İslam'ı çok farklı ve yanlış yönlendiren bir örgüttür. Bu örgütün yok edilmesi lazımdır. Örgüte katılımları azaltmak için ise İslamiyet'in doğru anlatılması gerekmektedir." 

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞME TALEBİ

"Kılıçdaroğlu Başbakan'dan görüşme talebi almıştır ve gitmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu toplantıdan sonra toplantının detaylarını paylaşmıştır. MHP zamanlama açsısından bunun doğru olmadığını söylemiştir. Toplumda iktidar partisinin teklifine reddederek, muhalefetin teklifini kabul etmemek yanlış algıya sebep olabilir. Muhalefet olarak görüştük, dertleştik ne olacak? Faydası olsa Fizan'da da olsa giderim."

8 HAZİRAN GECESİ

"Biz orada çok şey ifade ettik. Türkiye'de azınlık hükümeti kurulamayacağı ifade ettik. Tarihimizde 11 koalisyon kuruldu. Biz de en uzun koalisyonun ortağı olduk. Birinci koalisyon ihtimali AKP-HDP, ikinci koalisyon ihtimali AKP-CHP-HDP olarak söyledik. Bize de ana muhalefet görevi düşüyor dedik. Biz de bu görevi bütün milli hassasiyetiyle yerine getirirdik. MHP'ye milletimiz çözüm bloku karşısında ana muhalefeti verdi. "Eğer çıkmazda iseniz millete gideceksiniz" demişiz. Neye "hayır" demişiz, azınlık hükümetine, tekrar seçime "hayır" demişiz. "Hayır" da hayır var demişiz."O ÇANTADA NELER VAR?


İkinci ziyareti yaptı sayın Başbakan. Görüşmeler çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Sayın Başbakan 32 gün süren CHP-AKP görüşmesinden bir koalisyon olamayacağını söyledi. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi'nin nelere hayır dediğini teker teker saydık. Azınlık hükümetine katılmayacağımız söyledik. 4 temel ilkemizi saydık. 1'incisi Anayasa'nın ilk dört maddesi ön şartımızdır. 2'ncisi çözüm sürecinin tasviyesi. Çözüm buzdolabında ise fişinin çekilmesi. 3 rüşvet ve yolsuzluk olaylarının, ucu kime dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi. 4- Cumhurbaşkanı'nın sınırlarına çekilerek kuvvetler ayrılığı ilkesinin sağlanması. Bunun üzerine sayın Başbakan görüşlerini söyledi ve görüşmelerin gizli kalmasını istedi. Konuşulanlar "burada kalmasını" istedi, ben de kamuoyuyla paylaşmıyorum. Sayın Başbakan'ın ricası bu. Bunu sayın Başbakan anlatabilir, sayın Faruk Çelik anlatabilir. "CHP ile görüşmenizde yarar var" diye tekrarladım. Çantama uzandım, çantamı açtım bazı dosyaları Sayın Başbakan'a açtım. Oda yanında evrak çantası vardı onu açtı. Bizimle görüşmek için neler konuşulabilir onları hazırlamış.

Çanta'da neler var:

- Çözüm süreci aldatmacasının sona erdirilmesi

- PKK'ya işlem neden yapılamıyor?

- Açılım ve çözüm bloku 

- Kolalisyon protokolü için önerilemiz, yani iki partiyle koalisyon nasıl olur

- Bakanlık dağılımı, mevcut bakanlıklar ve kurumlar

- MHP-AKP koalisyonunda bakanlık dağılımı 

haber7.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.