Bu bölümlerden mezun olanlara destek

Bu bölümlerden mezun olanlara destek

Temel Bilimler Mezunlarına Ar-Ge merkezlerinde istihdama devlet desteği

Başbakan Davutoğlu, ""Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek temel bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını, iki yıl süreyle devlet olarak biz karşılamaya başlıyoruz" dedi.

SGKREHBERİ-ÖZEL HABER
Firmaların ortak proje yapmasını teşvik etmek amacıyla rekabet öncesi işbirliği projelerine destek sağlanacağını belirten Davutoğlu, "Bu firmalara hem gelir vergisi stopajı, damga vergisi istisnası, vergi ve sigorta indirimi gibi vergisel destekler sağlayacağız hem de diğer desteklerimizle önlerini açacağız" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinde bulunan öğretim üyelerimize müjde olarak zikrediyorum. Öğretim üyelerimizin bu faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlerden gelir vergisi kesintisi yapılmasına son veriyoruz. Ayrıca üniversitenin bu gelirle ilgili yaptığı döner sermaye kesintisini de en fazla yüzde 15 olacak şekilde sınırlandırıyoruz. Yani eskiden öğretim üyesi bu gelirin yaklaşık yüzde 54'ünü kazanabilirken artık yüzde 85'ini kazanabilecek ve üstelik gelir vergisi kesintisi de yapılmayacak."

PEKİ TEMEL BİLİMLER NELERDİR?

Gelen müjdenin arkasından “temel bilimler” mezunlarına hangi bölümlerin girdiği merak konusu oldu. Üniversitelerin temel bilimler Matematik, fizik, kimya ve biyolojiyi kapsayan bölümler olarak kategorize edilmektedir. Buna göre matematik, fizik, kimya ve biyoloji mezunu olanlara AR-GE ve tasarım merkezlerinde iş bulmada ve2 yıllık  maaş ödemelerinde devlet desteği gelecek.

SGKREHBERİ

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.