Canan Karatay hakkında flaş suç duyurusu!

Canan Karatay hakkında flaş suç duyurusu!

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Prof. Dr. Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Prof. Dr. Canan Karatay hakkında Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği flaş bir kararla suç duyurusunda bulundu. Hamilelikteki diyabet testinin zararlı olduğu yönünde açıklamalar yapan Karatay hakkında, dernek ayrıca, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile İstanbul Tabipler Odası’na da tıbbi deontolojli ve hekimlik meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etti.

HEM SAVCILIĞA HEM BAKANLIĞA SUÇ DUYURUSU

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, dernek Karatay’ı sağlık bakanlığına da şikayet etti.

İŞTE DERNEĞİN AÇIKLAMASI

Dernek açıkmasında, “Hamile kadınlarda önlem alınmazsa bir sonraki gebelikte diyabetin tekrarlama olasılığı yüzde 50-80 arasında. Ayrıca gebelik diyabet öyküsü olan kadınlarda 50’li yaşlara doğru kalıcı tip 2 diyabet gelişme riski yüzde 50 civarında. Bu sebeple diyabet koruma progamlarına öncelikli olarak bu kadınların dahil edilmesi öneriliyor” dedi.

"KARBONHİDRAT ANNENİN DE İHTİYACI"

Karatay'ın “karbonhidratın yasaklanması" üzerine kurulu diyetinin sakıncalı olduğu belirtilen açıklamada, “Annenin karbonhidratlardan uzak kalarak sadece doğal proteinler ve yağlarla beslenmesi önerisi anne ve bebeğine zarar verebilir. Gebelerin sadece doğal proteinler ve yağlalarla beslenmesi, tüm karbonhidratlardan uzak durması vücudumuzun temel ihtiyaçlarının, vitamin ve minerallerin doğal kaynaklardan karşılanamamasına yol açıyor. Böyle bir beslenme gebelerin sebze, meyve ve tam tahıllı gıdaları tüketmesine engel oluyor. Bu şekilde karbonhidratları tümü ile dışlayarak beslenme, 21’inci yüzyılda yeniden C ve B vitamini eksikliği, magnezyum ve kalsiyum eksikliği gibi sorunların yeniden ortaya çıkmasına yol açacaktır. Güncel kılavuzlara göre sağlıklı bir yetişkin kadının günlük karbonhidrat ihtiyacı 130 gram ve bu gereksinim gebelikte 175 gram, emzirme döneminde 210 gram olarak öneriliyor” dendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.