Çocukları Kim Yönlendiriyor?

Bunun adı Trakya komedisi olsa gerek.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ahmet A. Derslerinde Atatürk’e hakaret ettiği iddiası ile yargılanıyor.
 
Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1-3 yıl hapis istemiyle yargılanan Ahmet A. Atatürk’e hakaret etmediğini savunarak şöyle dedi:
"Irkçığın kötü bir şey olduğundan bahsettim. Öğrencilerin beyanlarında geçen Atatürk MimarSinan’ın kafatası ölçtürmüş şeklindeki sözlerin asıl anlamı; yabancıların Mimar Sinan’ın Türk olmadığını, mutlaka Hıristiyan ve Avrupa kökenli olduğu yönündeki iddiaları çürütmek için ‘Atatürk zamanında Mimar Sinan’ın Türk olduğunu kanıtlamak için kafatasının mezardan çıkartılarak ölçüldüğünü söyledim. Eğer ‘Ne Mutlu Türküm’ sözü ırkçılık olarak anlaşılırsa bu sözün sahibininırkçı ve faşist olarak değerlendirilmesi gerekirdi. Atatürk, yanlış anlaşılırdı, faşist anlaşılabilirdi. Oysa; ’Böyle bir durum söz konusu değildir’ dedim. Benim hatam; yaş olarak küçük olan öğrencilere anlayabilecekleri kapasitenin üzerinde bir şeyler ifade etmeye çalışmam ve onların bunu yanlış anlamalarıdır."
Mahkemede tanık olarak dinlenen çocukların üstüne basa basa öğretmenlerini suçlamaları dikkatleri çekti.
 
Gözlemciler çocukların yaşları itibariyle bu konuları tam olarak anlamalarının mümkün olmadığını belirterek şöyle diyorlar:
“Bu yaşlardaki çocukların anlatılan konuları kavrayabilmeleri mümkün değil. Öğretmenimizin hatası da bu yaştaki çocuklara anlamayacakları konuları anlatması. Ancak çocuklar ısrarla öğretmenlerini suçluyorlar bu da gösteriyor ki birileri öğretmene ceza aldırmak için çocukları yönlendiriyor olabilir. Mahkeme bu olasılığın üzerine gitmelidir.”
 
Diğer taraftan bazı dostları Öğretmen Ahmet A.’ya destek vermek amacıyla mahkeme esnasında öğretmeni yalnız bırakmıyorlar
 
 
Adil Gülmez   [email protected]

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.