Danıştay'dan MEB Yönetici Atama İçin İptal Sinyali

Danıştay'dan MEB Yönetici Atama İçin İptal Sinyali

Eğitim-Bir-Sen, Haziran 2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesine rağmen teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle puan verilmemesine ilişkin eksik...

Eğitim-Bir-Sen, Haziran 2020 tarihinde Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesine rağmen teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle puan verilmemesine ilişkin eksik düzenleme nedeniyle açtığı davada, Danıştay, yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Danıştay 2. Dairesi, kararında, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda 6111 sayılı Kanun ile değişiklik yapılmadan önce alınan teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödülün; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül ile benzer nitelikte bulunduğu, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenlerin halen görev yapmakta olduğu hususları dikkate alındığında; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül alan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesinin yanında, teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödül alan öğretmenler için ek hizmet puanı verilmemesine yönelik eksik düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir” gerekçesine yer verdi.

19.6.2020 tarihli ve 31160 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde hizmet puanının hesaplanması ekseninde bir kısım değişiklikler gerçekleştirilmişti. Sendika olarak, takdir-teşekkür-aylıkla ödül belgelerinin puanlama dışında tutulmasını mahkemeye taşınmıştı.

Danıştay'ın Karar Metni 

MEB YÖNETİCİ ATAMA İÇİN İPTAL SİNYALİ!

Danıştay'ın bu kararı, 5 Şubat 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği için de işaret oldu.

Yeni Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde de; eski mevzuatta yer alan Takdir, Teşekkür ve Aylıkla Ödüle hiç yer verilmezken, ayrıca başvuru yapılan yılın 4 yıl öncesinde alınan tüm belgeler, çalışmalar, eğitimler, deneyimler vb. de değerlendirmeye dahil edilmiyor.

Yeni yönetmeliğin bu ve pek çok hükmü de sendikalar tarafından Danıştay'a taşınan dava konusu içerisinde yer alıyor. 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.