Dirçer Vedalaşmayı Bile Beceremedi!

 

Milli Eğitim Bakanlığında devir teslim yapıldı. Bakanlığın sitesindeki açıklamaya göre Yeni Bakan Sayın Nabi Avcı konuşmasında Sayın Dinçer’e hitaben “...ekibinizle, tüm eğitim öğretim camiasıyla, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle nasıl geceli gündüzlü çalıştığınızı, onlara nasıl bir çalışma heyecanı aşıladığınızı ve bunun verimlerini de nasıl almakta olduğumuzun yakından şahidim.'' demiştir.

Sayın Dinçer ise konuşmasında “….Eğer çocukların daha iyi eğitim alması için gerekirse öğretmenler üzerinde, gerekirse yöneticiler üzerinde fedakarlıklar yapmak gerekiyorsa, o fedakarlıkları çekinmeden yapmak için çaba sarf ettik. Tabii bunlar mevcut statükonun değişimiyle alakalı konular her zaman risklidir…” demiştir.

Sayın Bakanın, öğretmenler ve yöneticiler üzerinde nasıl fedakarlık yaptığını pek anlamak mümkün değildir! Fedakarlığı bir kişi kendisi yapar. Başkasının üzerinde fedakarlık yapmak da ne demek! Sayın Dinçer doğru bir cümle kurmak istiyorsa, “çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için öğretmen ve yöneticilerimiz fedakarlık yapmıştır” şeklinde cümle kurmalıydı.

Göreve geldiğinden bu yana öğretmenleri hırpalayan sayın bakanımız veda ederken bile öğretmenlerin gönlünü almayı becerememiştir. Kendi döneminde çektikleri sıkıntılar karşısında öğretmenlerimizin yaptığı fedakarlığı açıkça ifade edip öğretmenlere hakkını teslim etmek yerine “öğretmen ve yöneticiler üzerinde fedakarlık yaptığını” yani fedakarın kendisinin olduğunu ifade etmiştir.

Sayın Başbakan katıldığı programda bakanların alınışlarına ilişkin açıklamaları sırasında, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin eş durumu atamalarının yapılmaması hususuna da değinmiştir. Sayın Dinçer’in en azından ailesinden, çocuğundan ayrı kalmış öğretmenlere bir teşekkür etmesi giderayak iyi olurdu.

Sayın Dinçer vedalaşmayı bile beceremedi. Arkasında halay çeken, kurban kesen, Allah’a şükürler eden kocaman bir kitle bırakarak ayrıldı. Tüm bakanlar için ibretlik bir tablo…

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.