1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. Dönüşümde Önemli Değişiklik
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Dönüşümde Önemli Değişiklik

A+A-

 

Kademeli eğitim uygulamasıyla ilköğretim okulları 4 yıllık ilkokul ve 4 yıllık ortaokullara dönüştürüldü. Dönüşüm 3 yıllık sürece yayıldı. İlköğretim okullarından ilkokula dönüşenlerde bu yıl 6,7,8. Sınıflar eğitime devam etti. Gelecek yıl 7 ve 8. Sınıflar olacak, daha sonraki yıl ise sadece 8. Sınıflar bulunacak. 2015-206 öğretim yılında okulda tamamen ilkokul öğrencileri kalacak.

ÖĞRETİM YILI

İLKOKUL SINIFLARI

ORTAOKUL SINIFLARI

2012-2013

1,2,3,4

6,7,8

2013-2014

1,2,3,4

7,8

2014-2014

1,2,3,4

8

2015-2016

1,2,3,4

-

 

Bu dönüşüm sürecinde ortaokula dönüşecek okuldaki branş öğretmenleri üç yıl içinde okuldan zaten ayrılmak zorunda kalacağı için  bu öğretim yılında birçoğu yer değişikliği isteyerek okullarından ayrıldı. Bir okulumuzda 18 branş öğretmeninin ayrıldığına tanık olduk. Başka bir okulumuzda kadrolu 6 matematik öğretmenin tamamı tayin isteyerek okuldan ayrıldı. Bu okullarda halen eğitime devam eden 6,7,8. sınıf öğrencilerinin dersleri boş geçmesin diye dersler ücretli öğretmenlerle dolduruluyor.

Bu sorun önümüzdeki öğretim yılında çok daha kötü hale gelecek, ilkokula dönüşen okullarda branş öğretmeni hiç kalmayacak. Binlerce okulumuzda bu sorun yaşanacak. Buradaki çocuklar  nitelikli eğitim hakkından mahrum kalacak. Ya dersler boş geçecek veya alan dışından öğretmenler, ücretli öğretmenler derse girecek.

Bütün bunlar ortaokula dönüşen okullar için düşünüldüğünde, bu sefer benzer sorunlar sınıf öğretmenleri ve ilkokul öğrencileri açısından yaşanacak.

Okullarda öğretmenler gitmek istemese bile her yıl birkaç öğretmen norm fazlası konumuna düşecek. Bunların atamalarının yapılması için illere iş yükü çıkacak. Her yıl çalışma barışı bozulacak. Sınıfları okutan öğretmenler değişecek…

Kademeli eğitimde ilkokul ile ortaokul çocuklarının aynı ortamda olmaması gerekçe gösterildi. Hatta ilkokul ile ortaokulun sabahçı-öğlenci olması istendi. Ama dönüşümün sürece yayılması o kadar ilginç bir tablo ortaya koyuyor ki iki yıl sonra bir  ilkokulun tüm sınıfları ile  okulda sadece 8. Sınıflar bir arada eğitim görmek zorunda kalacak.

Milli Eğitim Bakanlığının dönüşümün sürece yayılması hususunu bir daha düşünmesi gerektiğini her zaman ifade ettik. Bütün bu sorunların yaşanmaması için dönüşümün bir yıl içinde bitirilmesi en doğru çözüm olacağını belirttik. Bahçeleri bitişik iki okuldan biri ilkokula diğeri ortaokula dönüştürülmüş. Her iki okulda yukarıda izah ettiğim sorunları üç yıl boyunca yaşayacak. Oysa ortaokul içindeki ilkokul öğrencileri ve sınıf öğretmenleri ilkokula dönüştürülen okula; ilkokul içindeki ortaokul öğrencileri ve branş öğretmenleri tamamen ortaokula aktarılsa, bir solukta okulun biri tamamen ortaokula, diğeri tamamen ilkokula dönüşecek ve hiçbir sorun olmadan eğitim çalışmaları devam edecek.

Bakanlık bu anlayışla dönüşüme ilişkin 4 Nisan tarihli bir yazı yayımladı ve şartları uygun olan okulların 3 yıl beklenmeksizin ilkokula veya ortaokula dönüşümlerine izin verdi. Bu çok önemli bir gelişme. Valilikler okul dönüşümleri konusunda yeni bir çalışma yapmalı, şartları uygun olan bütün okullarda dönüşümü bir yılda bitirmeyi hedef edinmelidir.   Mümkün olan bütün okullar ya ilkokula ya ortaokula dönüştürülmeli, dönüşüm sancısı bir yılda bitirilmelidir.

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Müfettişler Derneği Bşk. Yrd.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.