Eğitim-Bir-Sen :Mazerete bağlı yer değişikliği talebi karşılanmayan öğretmenlerin mağduriyeti giderilmelidir

Eğitim-Bir-Sen :Mazerete bağlı yer değişikliği talebi karşılanmayan öğretmenlerin mağduriyeti giderilmelidir

Eğitim-Bir-Sen :Mazerete bağlı yer değişikliği talebi karşılanmayan öğretmenlerin mağduriyeti giderilmelidir

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, mazerete bağlı yer değişikliği talebi karşılanamayan öğretmenler için, kişinin tercihine bağlı olarak mazeretin bulunduğu il veya ilçe emrine atama yapılması konusunda gerekli düzenlemenin gerçekleştirilmesini; bunun mümkün olmaması hâlinde eğitim kurumlarının ihtiyacı çerçevesinde öğretmenlerin mazereti ve coğrafi mesafe de dikkate alınarak, il içinde yer değişikliği işlemlerinin valiliklerce yapılması konusunda yetki devri gerçekleştirilmesini talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, 2021 yarıyıl tatili öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme sonuçlarını açıklamıştır. Buna göre çok sayıda talebin karşılandığı görülmekle birlikte, yine de talepleri karşılanmayan ve bu nedenle mağdur olacak çok sayıda öğretmen bulunmaktadır.

Öğretmenlerin aile bütünlüğünün sağlanamaması, sağlık problemlerine çözüm olacak veya diğer mazeret durumlarını giderecek yer değişikliği taleplerinin karşılanamaması, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu bozmak ve meslekî verimliliklerini düşürmek suretiyle eğitim-öğretimi olumsuz etkilemektedir.

Bakanlık personel politikasının en büyük sorun alanı, yer değişikliği taleplerinin adil, eşit, hukuka ve hakkaniyete uygun sonuçlar üretecek şekilde karşılanamamasıdır. “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Süreci Tespitler ve Bir Model Önerisi” raporumuzda yer alan atama/yer değişikliği süreç önerisinin, mevcut sorunu büyük oranda çözüme kavuşturacağı; mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinin isteğe bağlıda olduğu gibi iller arası ve il içi olarak ayrı ayrı yapılmasının ve il içi yer değişikliğinde sıra uygulamasına geri dönülmesinin mağduriyetleri önleyeceği görülmektedir.

MEB, daha önceki atama süreçlerinde mazeretleri nedeniyle yer değişikliği talepleri karşılanamayan öğretmenler için il ya da ilçe emri uygulamak suretiyle mağduriyetlerin önüne geçmiştir. Bu durum, 2021 yarıyıl dönemi için de aynı uygulamanın yapılması yönünde haklı bir beklenti oluşturmuştur. Geçmiş yıllardaki tecrübe, uygulamanın eğitim-öğretime olumsuz bir etkisinin olmayacağını ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, öncelikle 2021 yılı yarıyıl dönemi mazerete bağlı yer değişikliklerinde kişinin tercihine bağlı olarak mazeretin bulunduğu il veya ilçe emrine atama yapılması konusunda düzenlemeye gidilmeli, bunun mümkün olmaması hâlinde eğitim kurumlarının ihtiyacı çerçevesinde öğretmenlerin mazereti ve coğrafi mesafe de dikkate alınarak, il içinde yer değişikliği işlemlerinin valiliklerce yapılması için yetki devri gerçekleştirilmeli ve nihayetinde mazerete bağlı yer değişikliği işlemleri iller arası ve il içi olarak ayrı ayrı yapılmalı, il içi yer değişikliğinde sıra uygulamasına geri dönülmesi konusunda ilgili yönetmelikte değişikliğe gidilmelidir. Bakanlık, bu konuda gerekli düzenlemeyi bir an önce gerçekleştirmelidir.


Bakanlığa yaptığımız başvuru için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.