Eğitimde İyi Örnekler, paylaşım grubu

Denetimlerimizde  bazen çok güzel, örnek çalışmalar yapıldığına tanık oluyoruz. Bunlar genelde yapıldıkları kurumların dışında pek bilinmiyor. Oysa bu güzel örneklerin  yaygınlaştırılması önemli.

Daha önce iyi örneklerin paylaşılması için birçok il/ilçe müdürlüğü hatta bakanlığın kendisi girişimde bulundu. Ama kimse yapmış olduğu güzel çalışmaları yeterince paylaşmadı. Bir öğretim yılında üç beş paylaşımla kaldı. Bu girişimler işe yaramadı.

Sosyal medya insanımızın daha çok ilgi gösterdiği bir alan. Resmi kurum sitelerinde paylaşılamayan eğitimdeki iyi örneklerin burada daha yaygın paylaşılabileceğini düşünerek faacebook’ta “Eğitimde İyi Örnekler” gurubunu kurmuştum. Bu grubu yaklaşık bir ay önce aktif hale getirdim.

Bu grupta, 

1.    Öğretmenler, eğitim-öğretim çalışmalarında yaptıkları iyi örnekleri,

2.    Okul/Kurum yöneticileri, iyi yönetim uygulamalarını ve projelerini ,

3.    İlçe ve İl milli eğitim müdürlükleri, örnek proje ve uygulamalarını,

4.    Müfettişler ,denetim, inceleme veya kurumları ziyaret sırasında gördükleri iyi örnekleri

paylaşarakeğitim ve yönetimde örnek çalışmaların ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlayabilirse ülkemize önemli bir hizmet sunmuş olacağız.

Siz tüm eğitim liderlerinden ricam, yaptığınız veya tanık olduğunuz  örnek çalışmalarıbu grupta paylaşmanız. Ayrıca tüm eğitimcilerimizi bu gruptan haberdar etmeniz.

Bakanlık üst düzey bürokratları il yöneticileri, okul yöneticileri ve öğretmenlerimiz gruba üye olmaya devam ediyor. Grubun adresi aşağıda. Gruba üye olmanızı, paylaşımda bulunmanızı grubta paylaşılan örnek çalışmaları kendi kurumlarınızda uygulamanızı bekliyoruz.

Sloganımız:  PAYLAŞIN, GÜZELLİKLER ÇOĞALSIN

Grubun adresi

https://www.facebook.com/groups/iyiornekler/

 

Doğan CEYLAN
Maarif Müfettişi/Yönetim Bilimi Uzmanı
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum