Seçimin tekrarından kaçanlar ve kaçmayanlar

Kamuoyunun kanaati seçimlerin tekrar edileceği yönünde eviriliyor. Koalisyon müzakereleri istikşafi açılıma rağmen kimseye umut vermiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun dört yıl sürecek kalıcı koalisyon hükümeti beklentisi tıpkı yüzde altmışlık blok beklentisi gibi beyhude bir temenniden ibaret. MHP lideri daha şimdiden teşkilatlarına seçime hazır olun komutuyla start vermiş durumda. Diğer partilerde de aşağı yukarı aynı hava var.

Tek tek ele aldığımızda Meclis’teki dört partinin ikisinin seçim tekrarından kaçtığını diğer ikisinin ise seçimlere katılmaya hazır olduklarını görüyoruz. Olası bir erken seçimden çekinen partiler Ak Parti ve CHP. Tevafukun böylesine bak ki koalisyon çalışmalarını ciddiye alan da bu iki parti. Muhtemel bir seçime iştiyakla bakan partiler ise MHP ve terör örgütünün partisi HDP.

Kim neden kabul ediyor ve neden çekiniyor?

Olay şu: tekrarlanacak bir seçimde seçmenler sandığa taşınabilecek mi?

Ak Parti, kendi seçmeninin tamamını sandığa taşıma noktasında bazı olumsuzluklarla karşılaşacaktır. Yapı itibariyle farklı dünya görüşlerini ve hayat tarzlarına sahip olan Ak Parti seçmenlerinin tamamı yeniden sandığa gitmeyeceklerdir. Bıkkınlık gösterecekler veya tatil benzeri aktivite içine girerek 7 Haziran motivasyonunu yakalayamayacaklardır. Aynı gerekçelerle CHP seçmeninin de tamam sandığa taşınamayacaktır. Velev ki Ak Parti ve Chp seçmeninin dünya görüşleri ve hayat mantaliteleri bire bir uyuşmasa da.

Sandığa taşınma konusunda yüksek motivasyon gösterecek partilere gelince: Biz onlara parti bünyeleri itibariyle “dava partileri” diyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi bu kabilden bir partidirler. Her iki parti yakın zamanda tekrarlanması gündeme gelecek bir seçimde kendi seçmenlerini sandığa taşıyabileceklerdir. Yine tevafuka bakın ki her iki parti de koalisyon müzakerelerine karşı anlaşılmaz bir soğukluk içindeler. Burada HDP için ayrı bir parantez açılabilir. Terör Örgütü destekli parti 7 Haziranda hile ve desisenin her türlüsünü yaptığı için ve bu kumpaslar deşifre olduğu için bariz bir tedirginlik yaşamaktadır. Sanırım ya yeni hile hazırlığı içindeler ya da ne yapsak da yine 7  Hazirandaki başarımızın altına düşmesek hesaplarını yapıyordular.

Buraya kadar yazdıklarımız tekrarlanacak bir seçimin 7 Haziran şartlarına göre aynen tekrarı için söz konusudur. Yeni düzenlemeler taşları yerinden oynatacağı için yeni şartlar yeni gelişmeler demektir. O gelişmelerin neler olacağını şimdiden kestirmek kolay değildir. İş olacağına varır.

Kelimeler: hile, desise, kumpas, mhp, hdp, ak parti

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.