Görevde Yükselme Yönetmeliğinde hata

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik Yayınlandı. Yönetmeliğe göre şube müdürlüğüne atama konusunda iki grup başkanlığı özel hükme tabi tutuldu.

 

Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartlar başlıklı 6'ncı maddesinin 3'üncü bendi şu şekilde:

Ancak, İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı ile Bilgi İşlem Grup Başkanlığı şube müdürlüğü kadroları ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bu Grup Başkanlıklarının işlerini yürüten şube müdürlüğü kadrolarına; bu Yönetmelikte öngörülen görevde yükselme yazılı ve sözlü sınavlarında başarılı olmaları şartıyla Bakanlığın mimar, mühendis veya branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik −Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar arasından atama yapılır.”

 

Milli Eğitim bakanlığında il/ilçe şube müdürleri belirli bir görevi yürütmek üzere atanmazlar. Birçok ilçede sadece birkaç şube müdürü bulunur ve bakanlığın tüm birimlerine ilişkin görevler bu birkaç şube müdürü arasında dağıtılır. Görev dağılımları da sık sık değişir. Örneğin Bilgi işlem grup başkanlığına ilişkin görevler için bir şube müdürü atanmaz. Bu görev şube müdürlerinden birisine verilir ve zaman zaman bu görevler değiştirilir. 

 

Yönetmelikte,  bir şube müdürü sanki hep aynı görevi yürütüyormuş gibi düşünülerek 
"İki Grup Başkanlığının işlerini yürüten şube müdürlüğü kadrolarına" atanmada ayrı kriterler konulması  bu yönetmeliği yazanların Milli Eğitim bakanlığındaki işleyişten bihaber olduklarını göstermektedir. 

 

Yönetmeliğin bu hükmü uygulamaya kalkılırsa, sözkonusu iki grup başkanlığının işlerini yürütmek üzere ataması yapılacak şube müdürlerinin bundan sonraki meslek hayatlarında hep aynı görevi yürütmeleri gerekecektir. Bu durumda görev yerleri değiştirilirken hangi bölüme baktıkları dikkate alınmalıdır ki aynı bölüme bakan iki şube müdürü aynı yere gitmesin. Yönetmelikte buna ilişkin düzenlemeler zaten yer almamaktadır ve ülkemizde böyle bir sistem yoktur..  Yönetmeliğin bu hükmünün uygulanması günümüz şartlarında imkansızdır.

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

www.turkiyeegitim.com

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.