1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAMU PERSONELİ

  4. Kamuda İsraf ve Usulsüzlüklerin Bedeli 100 Milyar Lira
Kamuda İsraf ve Usulsüzlüklerin Bedeli 100 Milyar Lira

Kamuda İsraf ve Usulsüzlüklerin Bedeli 100 Milyar Lira

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke kamudaki israf, kamu ihalelerindeki usulsüzlükler ve makam saltanatının ülkeye yılda 100 milyar lira maliyeti olduğunu söyledi. Böke, “Bunu yapanların bize kaynak sorması tuhaf” dedi.

A+A-

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, AKP iktidarı döneminde kamudaki israf, usulsüz alımlar, kamu ihalelerindeki denetimsizlik ve makam saltanatı gibi problemlerin ekonomiye yıllık maliyetinin 100 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Bu kadar kaynak israfı ve usulsüzlük içinde CHP’nin vaatlerine kaynak sorulmasını tuhaf bulduklarını belirten Böke, “Kamu ihalelerinde şeffaflık ve adaletin sağlanması bile tek başına ihaleleri yüzde 4,5 daha verimli hale getiriyor” ifadesini kullandı.

Kamudaki israfın sadece bütçesel olmadığını, insan kaynağı ve liyakatli personel açısından da ciddi bir israf yaşandığı tespitini yapan Böke, “Bazı gerçeklerin görülmesinden çekindikleri için bakanlar artık birbirleriyle bile bilgi paylaşmıyor. İş bu noktalara geldi” dedi.

Vaatlerin maliyeti 57 milyar

Selin Sayek Böke, bütün bu israf ve usulsüzlüklerin ülkeye 100 milyarlık maliyetinin yanında, CHP’nin asgari ücretin 1500 liraya çıkarılması, aile sigortası ve emekliye yılda çift maaş ikramiyenin yıllık maliyetinin 57 milyar lira olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yılda kendi insanı için 57 milyarı bulamama gibi bir sorunu olmadığını ifade eden Böke, iktidarı eleştirerek,  “Hem güçlü Türkiye, küresel güç diyorlar hem de ülkenin bu rakamı bulamayacak durumda olduğunu söylüyorlar. Kendileriyle çelişiyorlar” dedi.

Büyümeyi kötü yönetim düşürüyor

Türkiye’de hükümetlerin hiçbir şey yapmaması halinde bile potansiyel büyümesinin yüzde 4-5 olduğunu vurgulayan Böke, büyümenin düşmesinin küresel konjonktür değil tamamen ülkedeki kötü yönetimle ilgili olduğunu savundu. Türkiye ekonomisinin 2008’den bu yana patinaj yaptığını söyleyen Böke, ekonomi yönetimine eleştirilerini şöyle sıraladı:

“Hükümet 2007 yılına kadar dünyadaki para bolluğundan faydalandı. Önemli reformlarla küresel konjonktüre cevap verildi ama 2008’den bu yana bir şey yapmama kültürü gelişti. Gerçek ihtiyaçlara karşılık veremeyen bir ekonomi politikası var. İşlerin sadece para politikası ile yönetilebileceğini sandılar. Büyümeyi sadece Merkez Bankası’nın sırtına yüklediler. 2008’den bu yana ülke ekonomisi için kayıp yıllardır.”

Gelir azaldı borç arttı

Böke 2008-2015 arasının neden kayıp dönem olduğunu da şöyle açıkladı:

“2008 ile 2015 kıyaslandığında vatandaşın geliri kişi başına 40 dolar geriledi. Kişi başı borçluluk ise 1279 dolar arttı.”

Asgari ücretten işveren rahatsız olmadı

CHP’nin daha önce açıkladığı asgari ücretin 1500 liraya çıkarılmasının işveren nezdinde bir rahatsızlık oluşturmadığı tespitini yapan Selin Sayek Böke, “Burada zaten Gelir Vergisi’ni almıyoruz. İşverene yönelik kalan yükler için de yeni işe alımlarda destek veriyoruz. Bu durum hem şirketlerin kayıt içine girmesini teşvik ederek vergi gelirini artıracak hem de onları gereksiz yüklerden kurtaracak. Bu bir paylaşım ekonomisi modelidir” dedi. İşverenlerle konuyu görüştüklerinde onların da zaten çalışanlarına daha yüksek maaş vermeyi istediklerini söyleyen Böke, gelir artışının çalışanlardaki verimi artıracağı için işveren tarafından desteklendiğini söyledi.

Sosyal yardımlar iki katına çıkacak

CHP iktidarında sosyal yardımların iki katına çıkarılacağını vurgulayan Selin Sayek Böke, “Biz ihtiyacı olan her vatandaşımızın yanında olacağız. Ancak hedefimiz AKP gibi yoksulluğu yönetmek değil bitirmektir. İstihdamı artıran proje ve politikalarla yokslluğu bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İş dünyasına bakılar kabul edilemez

Hükümetin vergi cezaları ile özel sektörü dizayn etmeye çalışmasını sert sözlerle eleştiren Böke, “İş dünyasına baskılar kabul edilemez. Hükümet vergi politikasını devlete gelir sağlamak değil özel sektörü kendine göre dizayn etmek için kullanıyor. Bu baskılar kabul edilemez” dedi.

CHP’nin ekonomi programında refahı tabana yayan bir çerçeve çizdiklerini söyleyen Böke, “Bizim dönemimizde özel sektörü cezaya boğan bir kamu olmayacak” ifadesini kullandı.

Yabancı yatırımcı kaçıyor

Türkiye’de son dönemde yabancı sermaye girişindeki azalışa işaret eden Böke, şunları söyledi: “Yatırımcının hedefi kârdır ve öngörülebilirlik ister. Hukuk ister. Kuralların işlemesini önemser. Ülkede hukuk işlemiyor. Bunun için yabancı sermaye kaçıyor. 2004 yılında Türkiye AB ile müzakerelere başlamıştı ve ekonomi mesajlarını evrensel değerler üzerinden veriyordu. Bu sebeple gelen yabancı sermaye ülke tarihinde ilk kez 20 milyar doları geçti. Şimdi bunun tam tersi bir sürece girildi ve yabancı sermaye de buna bakıyor.”

Cumhurbaşkanı kurumları yıpratıyor

“Ülkede batan bir banka varsa bunu Cumhurbaşkanı değil BDDK açıklar” diyen Böke, ekonomi kurumlarına işini yapmasına izin veren bir yapıya ihtiyaç olduğunu söyledi. Ekonomiyi yöneten kurumların siyasi değil teknik duruş sergilemesi gerektiğini vurgulayan Böke, "Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası’na yönelttiği eleştiriler konusunda Merkez’in teminatı hükümet olmalıydı ama bu yapılamadı. Hükümet kurumlara sahip çıkamadı. Bunun için kurumlara güven ortadan kalktı. Bizzat Cumhurbaşkanı kurumlara olan güveni yok ediyor” ifadesini kullandı.

Çılgın proje özel yasa ile gerçekleştirilecek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ‘çılgın proje’ konusuna da değinen Böke, bu proje için özel yasa çıkarılacağını ve Anadolu’da kurulacak mega şehre özel statü verileceğini söyledi. CHP’nin bu gibi projeleri imar rantı oluşturmak için değil yatırım ve ticaret için planladığını vurgulayan Böke, “Bu bir Anadolu projesidir ve bütün ülkeye yönelik gelir üretmesini hedefliyoruz” dedi. Böke şunları söyledi:

“Dünyada bu gibi uluslararası ticareti destekleyen proje arayışı var. AKP değerli yalnızlığı öne çıkarıyor biz ise uluslararası entegrasyonu öne çıkarıyoruz. Bu aynı zamanda bölge ülkelerle ilişkilerde oluşan tahribatı giderecek bir barış projesididir.”

Bugün Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.