1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. KIYAFET SENEYE SERBEST
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

KIYAFET SENEYE SERBEST

A+A-

 

Öğrenci kıyafetlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Okullardaki önlük, forma, kravat, pantolon etek gibi kıyafet sınırlamaları kaldırıldı. Öğrenci kıyafetlerinde belirli kurallar çerçevesinde serbestlik getirildi.

 

Öğrenci kıyafetlerine serbestlik getirildiği ve Yönetmeliğin yürürlük maddesinde “ Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer” hükmü yer aldığı için kıyafet serbestliğinin 27 Kasımdan itibaren uygulanacağı zannedilmektedir. Oysa yönetmeliğin geçici  1 inci maddesinde yürürlükten kaldırılan yönetmelik hükümlerinin 2012-2013 öğretim yılı sonuna kadar uygulanmaya devam edileceği hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla yeni yönetmelik hükümleri önümüzdeki yıl uygulanmaya başlayacaktır. Bu geçici madde birtek istisna getirmiştir o da  İmam-Hatip Ortaokulları  ve İmam-hatip liselerine ilişkin değişikliktir. Bu kurumlardaki kıyafet değişikliği yönetmeliğin yayım tarihinde uygulanmaya başlayacaktır.

 

 

Özel okullara tek tip kıyafet hakkı

Sadece özel okullarda velilerin % 60 ının muvafakatiyle okul yönetimlerince kıyafet belirlenebilecek. Resmi okullar için böyle bir yetki yok. Resmi okullarda tek tip kıyafet uygulanamayacak.

 

Yönetmelik değişikliğiyle ilgili açıklamalar yapıldı ancak yönetmelik değişikliğinde dikkat çekmeyen üç hususta daha serbestlik var.

 

Birisi öğrencilerin saç uzunluğu. Önceki yönetmelikte saçların kısa olacağı ensenin düz ve açık olacağı hükmü yeni yönetmelikte yer almıyor. Bu durumda erkek öğrenciler de uzun saçla okula gelebilecekler.

 

İkinci Husus ise favori. Önceki yönetmelikte öğrencilerin favori, sakal ve bıyık bırakamayacağı yer alırken yeni yönetmelikte sadece sakal ve bıyık bırakılamayacağı yer almaktadır. Dolayısıyla öğrencilerin favorileri uzun olabilecektir.

 

Üçüncü husus ise takı. Önceki yönetmelikte bilezik, küpe, süs ve ziynet eşyası takılamayacağı hükmü varken yeni yönetmelikte buna yer verilmedi. Bu durumda öğrencilerin küpe, kolye, bilezik, yüzük  gibi takılarla okula gelebilecekler.

 

Yönetmelikte dikkat çekmeyen önemli bir değişiklik de diplomalarda kullanılacak resme ilişkin. Önceki yönetmelikte diplomalarda yönetmelikte belirtilen hükümlere uygun fotoğraflar kullanılacağı hükmü yer alırken yeni yönetmelikte böyle bir hüküm yok. Diplomalarda farklı fotoğraflar kullanılabilecek.

 

Doğan CEYLAN

Müfettişler Derneği Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.