Tek binada iki okul komedisi

Zorunlu eğitimin  4+4+4 şeklinde kademeli olarak 12 yıla çıkarılması sonucu ilköğretim okulları ilkokul ve ortaokul olarak ikiye ayrıldı. Başlangıçta bu okulların adı ilkokul ve ortaokul değildi. İlköğretim okulu birinci kademe, ilköğretim okulu ikinci kademe olarak düzenleniyordu ancak, bizlerin uyarısı ve aklıselim bir icraat olarak birinci kademe yerine ilkokul, ikinci kademe yerine ortaokul adı kullanılması TBMM de kabul edildi.

Kademeli eğitimde ilkokul ve ortaokulların ayrı binalarda kurulması esası getirildi. Mevcut ilköğretim okullarından bazıları ilkokula, bazıları ortaokula dönüştürüldü, iki binası olan bazı okullarda ise binanın birisi ilkokul, diğeri ortaokul olarak yapılandırıldı. Ancak İlkokul ve ortaokulların ayrı olması esasına rağmen bazı iller dönüşümü beceremedi ve tek binası olan binlerce okulu hem ilkokul hem ortaokul olarak yapılandırıldı. Bu durumdaki okullarda eskiden 5,6,7,8. Sınıflar sabah; 1,2,3,4. Sınıflar ise öğleden sonra eğitim alıyordu. Durum değişmedi. Ancak tek binada iki okul adı altında eğitim yürüyor.

Bir binada iki okul olması zorlama bir uygulama ve çeşitli sorunlara neden oluyor. Bu okulların yönetimleri ayrı görünüyor. Bu durumda iki ayrı müdürlükmüş gibi işlem yapılması gerekiyor. İki ayrı mühür yapılması, iki ayrı öğretmenler kurulu, iki ayrı sosyal etkinlikler kurulu, iki ayrı satınalma komisyonu, iki ayrı okul-aile birliği oluşturulması …vs. onlarca işin çift yapılması gerekiyor. Ancak bu durumdaki okullarda ilkokula ayrı, ortaokula ayrı müdür atanmıyor. Bakanlığın yazılı emrine göre bu durumdaki okullarda ortaokulun müdürü ilkokulu da yönetiyor.  Zaten kurul komisyondan eğitime zaman ayıramayan eğitim kadrosuna birsürü iş daha yükleniyor.

Okul-aile birlikleri ayrı kurulsun isteniyor ama İlkokullar ve ortaokullar için  için ayrı TEFBİS girişi yok!
Binanın sahibi kim, bakım onarımından kim sorumlu, örneğin boya yapıldığında hangi aile birliği karşılayacak belli değil!
Hizmetlilerin sigortası hangi okul aile birliği tarafından yatırılacak belli değil!
İlkokulun müdür yrd. İle ortaokulun müdür yard. Kendi okul dönemlerinde mi çalışacak? Kendi döneminde çalışmayacaksa okulda öğrencisinin,öğretmeninin bulunmadığı bir zaman diliminde okulda ne yapacak belli değil!
Ortaokulun müdürlerinden ilkokul müdürü yerine imza atması ve sorumluluk alması istenmesi yasal değil!

Diğer yandan bahçesi ve kapıları uygun olmayan kurumlarda her şey eskisi gibi işlerken  bazı müdürlükler bahçeleri tel örgüyle ayırma, bütün katları kontrplakla ikiye bölme gibi zorlama bölme çalışmaları yapıyor. Okulların kapılarında iki okul adının birden asılması bile ucube bir görüntü oluşturuyor.

Bu komedi son bulmalı

Kademeli eğitimi destekleyen bir STK olarak uygulamada yapılan hataları zaman zaman kamuoyuna taşıyarak çözüm yollarımızı paylaştık. Kademeli eğitimde ilkokul ve ortaokullar ayrı binalarda olmalı. Eğer aynı binada yer alacaksa o zaman ilkokul ve ortaokul diye iki isim koymaya, okulu, müdürü, öğretmenleri, hizmetlileri, okul aile birliğini, kurulları ve çalışmaları ikiye ayrıştırmaya  hiç gerek yok. Okul yine ilköğretim okulu olarak faaliyetine devam etsin. Bu komediye son verilsin. Bu kademeli eğitime zarar vermez, uygulamada yıllarca yaşanacak bir sorunu baştan çözmüş oluruz.

Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.