MEB, Açığa alınanlarla ilgili Resmi açıklama yapmalı

Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çok sayıda kamu personeli açığa alındı. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığından yapılan ilk açıklamada, “merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ ile irtibatlı kamu personeline yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüldüğü bu çerçevede, 15 bin 200 kamu personelinin açığa alındığı ve bu kişiler hakkında soruşturma açıldığı” kaydedildi. Daha sonra açığa alma işlemi devam etti.

Bu olay ardından açığa alınan kamu personelinin oluşturulacak komisyonlar tarafından yapılan inceleme sonucunda görevlerine son verileceği ve haklarında soruşturma yapılmayacağı yönünde birçok kişi tarafından da açıklamalar ve bu konuda haberler yapıldı. Bu durum kafaları karıştırdı.  Birçok idareci de açığa alınan öğretmenlerle ilgili ne yapılacağını bilemedi ve henüz açığa alınanlarla ilgili birçok ilde soruşturma başlatılmadı.

Aslında olay ilk gerçekleştiğinde Milli Eğitim Bakanlığı’ internet sayfasından yapılan  duyuruda  “bu kişiler hakkında soruşturma açıldığı” ifade edilmişti. Soruşturma konusunda durum açıktı ancak daha sonra televizyonlarda bazı kişilerce yapılan açıklamaların farklı olması  hem de  müteakiben çıkarılan KHK’nın doğru anlaşılamaması kafaları karıştırdı ve “soruşturma yapılmayacak” kanaati doğmaya başladı.

667 Sayılı KHK’nın 4/f maddesi bu konuyla ilgilidir.  Madde şöyledir.

f) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinde belirtilenler hariç diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgisine göre ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılır.

Görüldüğü üzere kurul teklifiyle kamu görevinden çıkarılacak personel belirtilirken 657 sayılı DMK hariç tutulmuştur. Bu personelle ilgili öncelikle soruşturma yapılması gerektiği açıktır ki zaten Bakanlığımız da ilk açıklamasında bunu ifade etmiştir.

Bu güne kadar, oluşan tereddüdü giderme yolunda Bakanlıktan resmi bir açıklama gelmedi ancak  Eğitim-Sen  Genel Başkanı Kamuran Karaca başkanlığında Eğitim-Sen heyetiyle yapılan görüşmede Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz’ın, açığa alınmalarla ilgili bir an önce soruşturmaların başlatılacağını, doğrudan suçlu olmayanların görevlerine döndürüleceğini söylediği haberlerde yer aldı.

Sendikadan alınan bilgi merakımızı giderse de resmi bir nitelik taşımamaktadır. Sayın Bakanımızın “soruşturmaların bir an önce başlatılacağı” ifadesi henüz başlatılmadığını göstermektedir.  Birçok ilimizde açığa alınanlarla ilgili henüz soruşturmaların başlatılmadığı görülmekte ise de birkaç ilde soruşturma yapıldığı duyumları gelmektedir.

Bu soruşturma sonuçlarının yeni öğretmen alımını, mevcut öğretmenlerin başka kurumlara nakillerini etkileyeceği ve her şeyin ders yılı başlamadan bitmesi gerektiği açıktır. Bu nedenle soruşturmaların başlatılması ve ne surette yapılacağı konusunda veya bu soruşturmalar merkez teşkilatı tarafından yürütülüyorsa en azından bu konuda Bakanlığımızca resmi bir açıklama yapılması faydalı olacaktır.

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum