MEB Unvan değişikliği sınav sonuçlarında çan eğrisi uygulanmalı, sorular kamuoyuyla paylaşılmalıdır

MEB Unvan değişikliği sınav sonuçlarında çan eğrisi uygulanmalı, sorular kamuoyuyla paylaşılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 2-4 Mart 2021 tarihlerinde yapılan unvan değişikliği sınav sonuçlarının bağıl değerlendirme/çan eğrisi yöntemine göre yapılmasını, sınav sorularının ve cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasın

Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, 2-4 Mart 2021 tarihlerinde yapılan unvan değişikliği sınav sonuçlarının bağıl değerlendirme/çan eğrisi yöntemine göre yapılmasını, sınav sorularının ve cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasını talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre münhal kadrolar için unvan değişikliği yazılı sınavları elektronik ortamda 2-4 Mart 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Ancak, soru içeriklerinin ve ağırlıklarının kadro görev tanımları ve hizmet gerekleriyle uyumsuz olduğuna ve bazı sınav sorularının hatalı olduğuna ilişkin yaygın şikâyetler sendikamıza iletilmiştir.

Mezkûr yönetmelik hükümlerine göre sınavlara ilişkin değerlendirme 100 puan üzerinden yapılarak sınava giren adaylardan 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Bu çerçevede sınava katılan adaylardan 60 ve üzerinde puan alarak başarılı sayılanların sayısının, münhal kadro sayısının altında kalması kuvvetle muhtemeldir.

Öte yandan, bu sınavın eleme sınavı niteliğinde olmadığı, merkez ve taşra teşkilatında norm kadro açığı ile hizmet gereklerine göre belirlenen münhal kadrolar için unvan değişikliği suretiyle atama amacını taşıdığı izahtan varestedir. Bu itibarla, bir önceki unvan değişikliği sınav sonuçlarında uygulandığı gibi bu sınav sonuçları da bağıl değerlendirme/çan eğrisi yöntemine göre yapılmalıdır.

Hatalı sorular puanlamayı ve başarı sırasını etkileyeceğinden, sınav sorularının kamuoyuyla paylaşılması da hak kayıplarının önlenmesi ve hukuka uygunluk denetiminin sağlanması açısından gereklidir. 

meb_unvan_degisikligi_sinavi_sorularin_degerlendirilmeesi.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.