MEB'de Bakanlık ve Taşra’nın birbirinden haberi yok

MEB’de merkez teşkilatının tepeden inme olarak eğitime yaptığı darbeler devam ediyor.

Türkiye Eğitim olarak bu konuyu defalarca gündeme getirmemize rağmen merkez teşkilatı taşra ile kopuk olarak bildiğini yapmaya devam etmektedir. Bunun en son örneği de öğretmenlerin 3 haftalık seminer dönemlerinde ortaya çıkmıştır.

Bilindiği gibi il ve ilçelerde Milli Eğitim Müdürlükleri, AR-GE birimleri ve Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından öğretmenlerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanan ve en az 6 ay önce duyuru yapılarak MEBBİS Hizmet içi Eğitim Modülünden başvuru alınan ve 11 Haziran 2012 tarihi itibarı ile başlayacak olan yüzlerce seminer ve kurs bulunmaktadır. Üstelik bu eğitimlerin bir kısmı yıl içinde yapılacakken yine bakanlık talimatıyla seminer dönemine alınmıştır.

Ancak merkez teşkilatı bu durumu bilmediği ya da umursamadığı için 11 Haziran 2012 tarihinde başlayacak olan 3 haftalık bir programı illere göndererek bütün öğretmenler buna katılacak diye dayatmıştır.

Peki şimdi ne olacak?

Mahallinde planlanan hizmet içi eğitimler mi yapılacak?, yoksa MEB’in dayattığı uzaktan eğitimler mi? Tabi ki sistemi bilmeyenlerin dayattığı uzaktan eğitim yapılacak. Çünkü emir büyük yerden.  

Son olarak Bakanlık Merkez Teşkilatı bürokratlarına birkaç sorum var;

  • Merkezin taşraya danışması, soru sorması çok mu zor?
  • Bu tip faaliyetlerin olup olmadığını, tarihlerini MEBBİS’ten göremiyor musunuz?
  • İl ve ilçelerin, AR-GE birimlerinin, RAM’ların kaç aydır hazırlık yaptığı, üzerinde çalıştığı seminer ve kurslar için harcanan emeğin hesabını kim verecek?
  • Sene başında siz birşey planlamayın biz yapacağız neden denilmedi?

 vs. vs.

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.