1. YAZARLAR

  2. Doğan CEYLAN

  3. MEB’de Denetim Çelişkisi
Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN

Doğan CEYLAN
Yazarın Tüm Yazıları >

MEB’de Denetim Çelişkisi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında zaman zaman yönetmelikler arası çelişkili maddelerin yayımlandığı, bazen üst hukuk normlarına aykırı yönetmelik ve genelgelerin yayımlandığına tanık oluruz. Bu konuda son hata teftişe ilişkin düzenlemede yaşandı.

Bilindiği gibi 652 Sayılı Bakanlar kurulu kararı ile MEB’ de yeni teşkilat yapısı oluşturuldu. Bu yapılanmada “her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları ile il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin rehberlik ve denetimi il eğitim denetmenlerine (eğitim müfettişleri) verildi.

18.11.2012 tarihinde yayımlanan İl ve İlçe Milli eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği’nde durum teyit edildi. Eğitim Denetmenleri Başkanlığı’nın görevleri arasında “ İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumlarının teftiş, denetim, rehberlik, işbaşında yetiştirme ve değerlendirme hizmetlerini yürütmek” görevi yer aldı.

Son bir yılda yapılan bu iki düzenleme ile İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm kamu ve özel öğretim kurumlarının il eğitim denetmenlerince denetleneceği açık hale geldi.

Ancak,  22.11.2012 tarihinde yayımlanan  Yükseköğretim Kurumları Devlet Konservatuvarları  Müzik Ve Bale İlköğretim Okulu İle Müzik Ve Sahne Sanatları Liseleri Yönetmeliğinde Yapılan değişiklik bu iki düzenlemeye aykırı yapıldı. Sözkonusu yönetmelikteki 30 uncu madde değişiklik öncesi  şu şekilde idi.

MADDE 30 – (1) Okulların genel denetimi ile zorunlu veya ortak derslerin denetimi, Bakanlık ve Rektörlük ile iş birliği çerçevesinde müzik ve bale ilköğretim okulunda eğitim müfettişlerince; müzik ve sahne sanatları liselerinde ise Bakanlık müfettişlerince yapılır.”

Madde aşağıdaki şekilde değiştirildi.

MADDE 30 – (1) Kurumların genel denetimi ile zorunlu veya ortak derslerin denetimi, Bakanlık ve Rektörlük ile iş birliği çerçevesinde müzik ve bale ilköğretim kurumlarında il eğitim denetmenlerince; müzik ve sahne sanatları liselerinde ise Millî eğitim denetçilerince yapılır.”

Görüldüğü üzere yapılan değişiklik  652 sayılı KHK’ya İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğine açıkça aykırıdır. Çünkü lise düzeyindeki tüm kurumların denetimi artık il eğitim denetmenlerinin görev alanındadır.  Müzik ve sahne sanatları liselerinin denetimi il eğitim denetmenlerine verilmesi gerekirken hata yapılarak milli eğitim denetçilerine verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızın sözkonusu yönetmelikte yapılan hatayı düzeltmesi gerekmektedir.

Doğan CEYLAN

Müfettişler Derneği Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.