Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu

Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu

Türkiye Anayasa Platformu tarafından organize edilen “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleştirildi.

Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu - Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Millet, kendisini gerçekten ve yeniden ‘egemen’ kılacak siyasi ve hukuki manifesto hükmündeki yeni anayasa konusunda artık sahaya çıkmıştır. Bu anayasa yürürlüğe girinceye kadar da sahada kalacaktır” dedi.

Türkiye Anayasa Platformu tarafından organize edilen “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” programı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ATO Congresium’da gerçekleştirildi. Programa, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Meclis İdare Amiri Ahmet Gündoğdu, AK Parti milletvekilleri Öznur Çalık, Ali İhsan Arslan, “Türkiye Anayasa Platformu” Yürütme Kurulu’nda yer alan Memur-Sen, Anadolu Platformu, ASKON, Birlik Vakfı, Cihannüma, Ensar Vakfı, Hak-İş, HUDER, İHH, İlim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, MÜSİAD, ÖNDER, TGTV, TÜMSİAD, TÜRGEV ve platforma destek veren 300’ü aşkın sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Platform adına konuşmayı Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptı. Türkiye Anayasa Platformu’nun yeni anayasanın yapılış ve yazılış sürecinde millet adına ses vermek, fikir üretmek amacıyla kurulduğunu ifade eden Yalçın, “Bizler, Türkiye’nin çalışma hayatının, fikir dünyasının, sermaye kesiminin, sanat, kültür ve spor camialarının temsilcileri, gençleri, kadınları, yaşlıları, emeklileri, engellileri olarak ülkemizin yakın dönemdeki en önemli hedefinin yeni anayasa yapmak olduğuna inanıyoruz. Bu inançla, yeni anayasa konusunda duyarlılığı artırmak, birikimimizi ortaklaştırmak, sivil akla dayalı görüş, öneri ve kaynak oluşturmak için Türkiye Anayasa Platformu’nu kurduk” şeklinde konuştu.


Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu


Devlet bildirisi değil, millet bildirgesi olmalı

Yüzlerce sivil toplum kuruluşundan oluşan Türkiye Anayasa Platformu olarak, yeni anayasa sürecine öncülük etmek istediklerini belirten Yalçın, yeni anayasanın devlet bildirisi değil, millet bildirgesi olması gerektiğine inandıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sivil akılla, özgürlük kalemiyle ve demokrasi mürekkebiyle yazılmış yeni bir anayasanın bu ülkedeki her bireyin hakkı olduğuna inanıyoruz. Neden yeni anayasa istiyoruz, sürecin asli öznesi millet olsun diyoruz? Çünkü 82 Anayasası, derin devletin millet iradesini kamulaştırma belgesidir. 82 Anayasası’nın ruhunda vesayet, derin devlete esaret vardır. Millet de, millet iradesi de yoktur. Mevcut anayasa, bu yönüyle milletin ya da temsilcilerinin değil, cuntacıların ve atadıklarının eseridir. Bu anayasanın otuz yılı aşkın süredir varlığını sürdürüyor olması, hepimiz için, herkes için bir demokrasi ayıbıdır. Türkiye Anayasa Platformu’nun üyesi kuruluşlar olarak bizler, geçtiğimiz dönemde yeni anayasa üzerine sayısız çalışma yaptık. Hatırlanacağı üzere Meclis’te Anayasa Uzlaşma Komisyonu kuruldu. Bütün siyasi partiler bu anayasayı değiştirerek, yeni bir anayasa hediye etmeyi millete vaat ettiler. Sonuç, söylenmedik söz, yapılmadık eleştiri, getirilmeyen öneri, geliştirilmeyen yöntem kalmadı fakat bir arpa boyu yol da alınmadı.”


Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu


Yeniden Büyük Türkiye sürecinde hızla yol almanın derdindeyiz

“Siyasi partiler uzlaşıyı sağlayamadı ama 2010 Anayasa Referandumu’nda millet ‘Yetmez ama evet’ diyerek uzlaşmayı sağladı” diyen Yalçın, “Bugün, Türkiye Anayasa Platformu olarak, mevcut anayasa için milletin otuz yıldır söylediğini daha gür bir sesle söylüyoruz: ‘Artık yeter.’ 1992’de gerçekleştirdiği Anayasa Kurultayı’yla milletin darbe anayasasına tepkisini yüksek sesle dile getiren, ferman anayasasını kapsamlı şekilde masaya yatıran sivil toplum kuruluşlarımızdan biri Hak-İş’tir. Türkiye Anayasa Platformu’nun diğer üyeleri de 82 Anayasası’na yönelik itiraz ve isyanlarını, yeni anayasaya dair tekliflerini farklı şekilde dile getirdiler. Yeni anayasa yapım sürecini başlatmanın, Yeniden Büyük Türkiye sürecinde hızla yol almanın derdindeyiz. ‘Biz uzlaşamayız’ öğrenilmiş çaresizliğinden kurtulmak için bu defa ‘hep birlikte’ diyoruz. Yeniyi konuşurken kırmızı çizgiler, ideolojik refleksler, ilkeler üzerinden ‘hayır, olmaz’  cevabı üretmek yerine ‘ortak değerler’, ‘evrensel ilkeler’, ‘temel hak ve özgürlükler’, ‘insan ve onuru’ üzerinden ‘evet, olabilir’ uzlaşması, yakınlaşması hedefliyoruz” diye konuştu.


Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu


Milleti yok sayan anayasayla sosyal devlet inşa edilemez

1960 darbesini yapanların bir yılda, 1980 darbesini yapanların iki yılda vesayeti demokrasiyle makyajlayan, kendilerini de kollayan bir anayasa yaptıklarını dile getiren Ali Yalçın, şunları söyledi: “Darbeciler iki yılda anayasa yaptı, biz otuz yıldır istediğimiz halde yeni anayasa yapamıyoruz. Oysa onlar irademizi bir günde çaldılar. Kardeş kanı dökülmeyecek afişiyle insanlığımızı, haklarımızı, onurumuzu, emeğimizi, ekmeğimizi elimizden aldılar. Milleti yok sayan anayasayla sosyal devlet inşa etmeye çalışmak, Netanyahu’yu, Esed’i, Sisi’yi insan hakları aktivisti yapmaya çalışmaktan farksızdır. Güçlü Türkiye’yi bu anayasayla kurabileceğimize herhalde kimse ihtimal vermiyor. ‘Neden yeni anayasa’ kadar ‘nasıl bir anayasa’ sorusuna verilecek cevap da önemlidir. Türkiye Anayasa Platformu’nu tam da bu amaçla kurduk, bu anlayışla bir araya geldik.”

Yeni anayasanın, Türkiye Anayasa Platformu sayesinde millet tarafından yazılacağını vurgulayan Yalçın, “Hem millet hem de milletin emrine giren devlet, önüne konulan barikatların, hızını kesmek için kazılan çukurların farkındadır. Barikatları yıkmak, çukurları kapatmak için iradesini ortaya koymaktan çekinmeyen millet, artık yeni dönemin hâkim öznesi olduğunu vurguluyor. Biz de, Türkiye Anayasa Platformu olarak, ‘millet, yeni anayasa istiyor’ talebinin seslendiricisi olmak yerine ‘yeni anayasayı millet yapıyor’ sürecinin başlatıcısı olmaya odaklandık. “Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte” çağrımızı bunun için yapıyoruz. Biz, vesayet mimarlarına da, darbe mühendislerine de iltifat etmeyen, 28 Şubat’ın apoletli paşalarına da, Gezi’nin, 6-8 Ekim’in, 17-25 Aralık’ın iş birlikçi maşalarına da itibar göstermeyen sivil toplum kuruluşlarıyız. Türkiye Anayasa Platformu’nun, kuruluşundan kısa süre sonra üç yüzü aşan paydaş sayısına ulaşmasını sağlayan da budur” ifadelerini kullandı.


Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu


Bugün millet sahaya inmiştir

Milletin, kendisini gerçekten ve yeniden ‘egemen’ kılacak siyasi ve hukuki manifesto hükmündeki yeni anayasa konusunda artık sahaya çıktığını kaydeden Yalçın, şöyle konuştu: “Bu anayasa yürürlüğe girinceye kadar da sahada kalacaktır. Devleti oluşturan erklerin kapışma zemini, birbirine yönelik gövde gösterisi yetkisi olarak görülen sorunlu ve sorumsuz kuvvetler ayrılığı tasarımından kurtulmalıyız. Yasama, siyasi denetim; yargı, hukuki denetim; yürütme de, insan onurunu esas alan icraat üretim erki olarak düzenlenmelidir. Bu noktada, yürütme erkinin şekli kurgusuna yönelik hükümet modeli tartışması yapmaktan, yeni anayasa sürecinde hükümet modeli önerisi geliştirmekten de kaçınmamalıyız. Parlamenter sistemi masaya yatırmaktan, Yarı Başkanlık Sistemi’ni konuşmaktan, ‘Başkanlık Sistemi uygun olur mu’ sorusunu sormaktan da korkmamalıyız. 114 tur seçim yapmasına rağmen cumhurbaşkanı seçemeyen TBMM’yi hâlâ unutmuş değiliz. 11. Cumhurbaşkanı seçim sürecini engellemek için Anayasa Mahkemesi eliyle üretilen 367 garabeti hafızalarımızda duruyor. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine tepki gösterenleri, bunu risk olarak görenleri hatırlayın. Sonuç, 12. Cumhurbaşkanımız doğrudan halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı oldu ve hiçbir sorun yaşanmadı. Yeni anayasa sürecinde hükûmet sistemi tartışmalarını bu tarihsel çerçeveyi gözeterek yapmak gerekir. Başkanlık Sistemi gündeme geldiğinde vaveyla koparanlar; milletin demokrasi kültürü noktasında geldiği seviyeyi gözden kaçırmaktadır. Unutulmaması gereken, milletin ne vesayetin yeniden tesisine ne kendi iradesiyle seçtiği siyasi iradeye darbe yapılmasına ne de kendi oylarıyla göreve getirdiği yürütme erkinin tek adam olmasına ve otoriterleşmesine izin vermeyeceğidir.”

Yeni anayasa sorunları çözüme kavuşmalı

Yeni anayasanın, yapım süreci, yazım evresi, halkoyuna sunma noktasında hem şeklî hem de maddî açıdan meşruiyeti yüksek bir anayasa olması gerektiğini ifade eden Yalçın, “Anayasada başlangıç bölümü olması yönünde bir karara varılırsa bu bölüm,  ‘insan onuru’, ‘temel hak ve özgürlükler’, ‘hesap veren devlet’, ‘hesap soran birey/toplum’ gibi yeni anayasaya özgürlükçü kimlik verecek bir içerikle kaleme alınmalıdır. Yeni anayasa, insan haklarını teminat altına almaya odaklanmalı, yasakları, sınırlamaları devleti koruma aracı olarak kullanmamalıdır. Yeni anayasa, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığı prensibi bağlamında evrensel, kendi kültür ve medeniyet coğrafyamıza dayanarak yerli ve milli bir kimliğe sahip olmalıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı’ tanımlamasıyla, herkesin kendisi kalabilme, olabilme hakkını korumalı, hiç kimsenin öteki ilan edilemeyeceği bir garantör hüküm içermelidir. Egemenlik mührünün millette olduğunu haykırmalı, Meclis dışında hiçbir organı millet adına egemenlik kullanıcısı yapmamalıdır. Anayasal kurumlar kataloğu oluşturmamalı, devleti ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla tasarlamalıdır. Yargının hem tarafsız hem de bağımsız olmasını aynı değerde görmeli, yargı sistemini tekleştirmelidir. Yürütme erkini, hızlı karar alabilen, doğrudan halk tarafından belirlenebilen, yasama tarafından doğrudan ve etkili şekilde denetlenebilen yönetim organizasyonu olarak şekillendirmelidir. Yeni anayasa, sorunları çözecek demokratik, sivil ve ortak aklın egemen olmasına zemin oluşturmalıdır. İnsanların inancının gereklerini yaşamasını kolaylaştırmayı devlete temel bir sorumluluk olarak yüklemeli, inancını öğrenme, öğretme, yaşama ve yayma noktasında vatandaşlarına zemin oluşturmayı demokratik hukuk devleti olmanın gereği haline getirmelidir” dedi.


Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu


Yeni Türkiye’nin yolunu açacağız

Yeni anayasanın eşitliği süreç, adaleti sonuç değeri olarak tasarlaması gerektiğini vurgulayan Ali Yalçın, şöyle devam etti: “Yeni anayasa adil devletin inşasını amaçlamalıdır. Bunlar, ‘nasıl bir anayasa’ sorusuna yönelik ön değerlendirmelerimiz. Türkiye Anayasa Platformu olarak, yeni anayasaya ilişkin talep ve tekliflerimizi, yapım sürecinde daha net ve somut olarak ifade edeceğiz. Raporlarla, çalıştay, sempozyum, panel, konferans ve kongrelerle genel nitelikli değerlendirmelerin ötesinde daha somut, metne, hükme dönüştürülebilir kaynaklar üreteceğiz. Bu salondaki heyecanı bütün Türkiye’ye yansıtmak için sahada olacağız. Biz inanıyoruz ki, bu sefer yeni anayasa yapmayı başaracağız. Biz inanıyoruz ki, yeni anayasa ile birlikte yeni Türkiye’nin de yolunu açacağız. Biz inanıyoruz ki, darbe anayasasından tamamen kurtulacağız. Çünkü millet, ‘artık yeter’ diyor ve yeni anayasa istiyor. Çünkü millet, yeni anayasayı ben yapacağım, hep birlikte yazacağız diyor. Biz, bu yüzden ‘Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte’ dedik. Biz biliyor ve inanıyoruz ki, milletimizle birlikte ‘yeni anayasa’ yapacağız ve ‘Yeniden Büyük Türkiye’  hedefiyle inşa ettiğimiz ‘Güçlü ve Büyük Türkiye’de daima huzur, refah ve kardeşlik içinde hep birlikte yaşayacağız.”

Yalçın, konuşmasını, “‘Bin yıllık desende bir ve beraberiz’ iradesi ve ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla yeni anayasanın yapılması için kurulan Türkiye Anayasa Platformu’nun ‘Yeni Anayasa için Hep Birlikte’ programımızı teşrif eden saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza ve siz değerli konuklara şükranlarımı sunuyor, yeni anayasa sürecinin bütün aşamalarında Allah’ın yar ve yardımcımız olmasını temenni ediyorum” sözleriyle tamamladı. 

 

Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu

Memur-Sen’den “Yeni Anayasa” Manifestosu

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.