Müdür Yardımcılığında MEB’in çelişkileri

Müdür Yardımcılığında MEB’in çelişkileri

MEB dün(12 Ocak 2016) itibarı ile Müdür Yardımcılığı ve Müdür Başyardımcılığı için yazılı sınav duyurusuna çıktı.

Ancak sınav duyurusu gösterdi ki MEB’in son yıllarda yaptığı bütün sınavlar gibi bu sınava da mahkeme yolu göründü. Çünkü buna zemin hazırlayan bir yapı kurulmuş. Adeta isteniyor ki sürekli bir kaos olsun, sürekli bir huzursuzluk olsun, MEB’in yakası mahkemelerden kurtulmasın.

“MEB nasıl olsa mahkeme kararlarını uygulamıyor, ne olacak ki” diyebilirsiniz. Bir şey olsa da, olmasa da MEB’deki bu hukuk tanımaz ağalar bir gün bu yükün altında ezilecek. Bizden söylemesi.

Gelelim konumuza;

Sınav Başvuru Kılavuzunda şöyle bir uyarı var:

UYARI:

Halen müdür yetkili öğretmen olarak görev yapanlar hariç olmak üzere, eğitim kurumu yöneticisi olup, 2015-2016 eğitim öğretim yılının son günü itibariyle aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda dört yıllık ya da aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresini doldurmamış olanlar, yazılı sınava müracaat edemeyeceklerdir.

Yöneticilikte geçen dört yıllık sürenin hesabında; en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınacaktır. 6528 sayılı Kanundan önce atanıp halen eğitim kurumu yöneticisi olanlar bakımından aynı ve farklı eğitim kurumlarında aynı unvanla geçen görev sürelerinin tamamı dikkate alınacaktır.

Yani MEB diyor ki, “Danıştay tarafından iptal edilen yönetmeliğe göre hiçbir kriter olmadan benim görevlendirdiğim müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları 4-8 yıllarını tamamlamadığı için bu sınava girmeyecek”. Ama geçmiş yıllarda yazılı sınavları kazanarak atanan müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları 4-8 yılları doldu diye tekrar sınava girecekler.

Bu durum birçok yöneticiyi müdür yardımcısı olduğuna pişman etmiş durumdadır. Çünkü son 1-2 yıldır adamını bulup müdür yardımcısı olanlar arasından okulundan memnun olmayan ya da okul değiştirmek isteyenler sınava giremeyeceklerdir. Sınava girmek için tek çareleri var istifa etmek.

Peki, MEB’e şunu sormak istiyorum, Danıştay eski “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik” teki müdür yardımcısı görevlendirme yöntemini iptal ettiği için yönetmelik yenilenmedi mi? Müdür yardımcılığına bu yüzden sınav getirilmedi mi? Bu durumda iptal edilmiş bir yönetmeliğe göre görevlendirilenlerin görevlendirme işlemlerinin de iptal olması gerekmez mi?

Ama MEB öyle demiyor. Görevlendirmelerin arkasında dururken, görevlendirdiği müdür yardımcılarının arkasında durmuyor, çünkü hiçbiri sınava giremeyecek. Bu durumda müdür yardımcıları sevinsinler mi, üzülsünler mi bilemiyorum.

MEB’e önerimiz müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı görevlendirme şartlarını taşıyan bütün öğretmenlerin sınava girmesi yönündedir. Aksi halde her zamanki gibi yeni bir mağdurlar ordusu ortaya çıkacaktır. Ve bu seferki mağdurlar MEB’in başını daha fazla ağrıtacaktır.

 

Saygılarımla

Sencer KAYA
Eğitim Uzmanı

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum