Öğr​etmene şiddete ilişkin meclis araştırmas​ı ve soru önergesi

Müfettişler Derneği olarak, öğretmenlerimize yönelik şiddetin durdurulması ve kendilerine mesleki itibarlarının yeniden kazandırılması yönünde çabalarımız devam etmektedir. Herkes iyi bilmelidir ki eğitimde mihenk taşı öğretmenlerdir ve onların katkıları olmadan hiçbir proje ve çalışmadan sonuç alınamaz. Bu yüzden öğretmenlerin moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması için gereken çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır. Bu konuda en büyük görev Milli Eğitim Bakanlığına düşmektedir.


Öğretmene yönelik şiddetin artmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer'in cevaplaması için TBMM Başkanlığına verilen soru önergesi ektedir. Bu konuda ayrıca bir meclis araştırma önergesi de verileceği tarafımıza bildirilmiştir.  Meclis araştırması, şiddet olaylarındaki artışın nedenlerini somut olarak ortaya koyacak ve doğru tedbirlerin alınmasını sağlayacak bir adım olacaktır.

 

Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Başkanı

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitimi Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 15.11.2012

 

 

                                                                         Av. Turgut DİBEK
                                                                                  Kırklareli Milletvekili

        Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan öğretmenler, hemen hemen her gün ülkenin değişik yerlerinde saldırılara uğramaktadır. Ne yazık ki bu saldırılar bazen ölümle bazen yaralanmayla sonuçlanmaktadır. Bu sene okullar açılır açılmaz İzmir'de bir kadın öğretmenimiz öğrencisinin saldırısı sonucu hayatını kaybetmiştir.

        Yalnızca içinde olduğumuz kasım ayının ilk 15 gününde Muş’ta, Muş Anadolu Öğretmen Lisesi'nde bir öğretmen veli tarafından şiddete maruz kalmıştır. Aydın Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi öğretmeni öğrencisinin saldırısına uğrayarak yaralanmıştır. Kütahya’da Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi öğretmeni 17 yaşındaki öğrencisi tarafından bıçakla yaralanmıştır. Denizli Ahmet Sami Uslu Ortaokulu matematik öğretmeni bir veli tarafından darp edilmiştir. Samsun’da İlkadım Ticaret ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi edebiyat öğretmeni, öğrencisi tarafından bıçaklanmıştır. Sivas’ta ise Gemerek Yurter Özcan Ortaokulu'nda görev yapan sınıf öğretmeni ilçede görev yapan polisler tarafından darp edilmiştir.

        Buna göre,

  1. Bakanlığınızda, kaç öğretmenin veli veya öğrenci şiddetine maruz kaldığı ile ilgili bir istatistik var mıdır? Son on yılda öğrencisi tarafından şiddete uğrayan öğretmenlerin sayısı kaçtır? Son on yılda veliler tarafından şiddete uğrayan öğretmenlerin sayısı kaçtır?
  2. Öğretmene uygulanan şiddet neden artmıştır? Bakanlığınızın bu konuda bir araştırması var mıdır?
  3. Öğretmenlerin saygınlığının artırılması ve şiddetin önlenmesi için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.