Okullara “k12.tr” yerine “ok.tr” uzantısı

 

Milli Eğitim Bakanlığı okulların internet sitelerine standart getirmek için  bir çalışma başlattı ve 19.11.2012 tarihinde yayımladığı yazıyla buna ilişkin açıklama yaptı. Daha önce milli eğitim müdürlüklerinin siteleri için aynı çalışmayı yaparak standart getirilmişti. 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı okullar için resmi site uzantısı olarak yıllardan beridir. “k12.tr” uzantısını kullanmaktadır. Kamuoyunda bu uzantı hiçbir anlam ifade etmemektedir. Oysa ülkemizde belediyeler için “bel.tr” Avukatlar için “av.tr” emniyet teşkilatı için “pol.tr” doktorlar için “dr.tr” gibi her Türk vatandaşının anlamlandırabileceği kısaltmalar da kullanılmaktadır. Ayrıca  “üniversiteler için “edu.tr” sivil toplum kuruluşları için “org.tr” gibi ingilizce kelimelerin kısaltmalarından oluşan uzantılar kullanılmaktadır.Bu kısaltmalar da İngilizce olmasına rağmen anlamlandırılabilmektedir. Okullar için kullanılan k12 uzantısı ise anlamlandırılma açısından her iki sınıfa da girmemektedir. “k12” ile “okul” arasında ne gibi bir ilişki olduğu anlaşılmamaktadır. Ancak bunu konu uzmanı kişiler bilmektedir. Oysa okul siteleri vatandaş tarafından da ziyaret edilmektedir. Okullar için  en uygun uzantı vatandaşın  anlayabileceği ve unutmayacağı bir kısaltma olmalıdır. Bu durumda “okul”  kelimesinin ilk harflerinden oluşan “ok.tr” uzantısı doğru bir tercih olacaktır. 

 

 Milli Eğitim Bakanlığımızın “k12” uzantısı yerine bu uzantıyı veya anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler için uygun bulunacak farklı uzantıları kullanması için çağrıda bulunuyoruz. Türkçe uzantılar oluşturmak dilimizin güçlenmesine de katkı sağlayacak güzel bir çalışma olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.