Özgür Özel: Mülakat kul hakkına girmektir! Müfredatta Atatürk'ün adı yok denecek kadar az!

Özgür Özel: Mülakat kul hakkına girmektir! Müfredatta Atatürk'ün adı yok denecek kadar az!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saraçhane'deki Büyük Eğitim Mitingi'nde yaptığı konuşmada, "Müfredat yapmak anayasa yapmak gibidir. Müfredat yaparken herkesi duymalı, dinlemeli en doğrusunu tam bir mutabakatla yaparsınız" dedi.

CHP İstanbul’da 'Büyük Eğitim Mitingi' düzenledi. Burada konuşan CHP lideri Özgür Özel, MEB'in 26 Nisan'da kamuoyu ile paylaştığı "yeni müfredat" olarak bilinen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresinin dahi kullanılmadığına, Atatürk ve silah arkadaşlarının adının yok denecek kadar az geçtiğini söyleyerek, "Cumhuriyet ile derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet ile sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır. Bu müfredatta Atatürk'ün adı yok denecek kadar az geçmektedir. Kurtuluş Savaşı kahramanları, bu ülkenin kahramanları Atatürk ve arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. " dedi.

Mitingde, daha önce mülakatı kaldıracağının sözünü veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Özel, "Madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?" ifadelerini kullandı.

Mitinge atanmayan öğretmenler, mülakat ve müfredat mağdurları ile ‘Büyük Eğitim Mitingi’ düzenliyor. Mitinge Eğitim İş Sendikası, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP milletvekilleri katıldı.

"Tasarruf tedbirlerinden hesapla mevcut öğretmenlerin atanması 65 yıl sürecek"
Mitingde konuşan CHP Lideri Özgür Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bir kusurları yok ki atanamamış olsunlar atanmayan öğretmenler. Kaldırılacağına söz verilen mülakatın sınavda 1,2. olduğu halde sorulan soruya yandaşça cevap veremediği için liyakatlı olduğu halde mülakat mağdurlarıyla birlikte herkes ve onlara destek olmak üzere burada bulunan herkese hoş geldiniz diyorum. Diyorlar ki 3 yıl boyunca tasarruf tedbirleri kapsamında emekli olan kadar öğretmen atayacağız. Bu hesapla mevcut öğretmenlerin göreve gelmesi için 65 yıla kadar ihtiyaç var. Burada hatırlatıyorum. Ne diyordunuz itibardan tasarruf olmaz.

Özel'den Erdoğan'a: Madem atamayacaktın, neden 1 milyon günahsızı okuttun?
Buradan Erdoğan’a sesleniyorum: madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun? Niye umut verdin, niye onlara sırtını dönüyorsun? Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız' diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Diğer yaramız mülakattır. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Hani mülakat kaldırılacaktı?

"Mülakat kul hakkına girmektir"
İtibardan tasarruf olur eğitimden olmaz. Mülakat mağdurlar seslerini duyurmaya çalıştılar. Mülakat kul hakkına girmektir. Diyorlar ki 'düzgün yapacağız' Yıllardır mülakat yapıyorlar. O mülakata kamu baş denetçiliği ombudsman kurumu her sene bir yer arıyor. ombudsman CHP'li değil, bizim atadığımız bir yer değil. Sayın Şeref Malkoç Erdoğan'ın yakın dava arkadaşıdır. Ayrıca geçmiş dönem Adalet Bakanı'mızın Abdülhamit Gül'ün kayınpederidir.

"Müfredatta Atatürk'ün adı yok denecek kadar az"
Bu müfredatta Atatürk'ün adı yok denecek kadar az geçmektedir. Kurtuluş Savaşı kahramanları, bu ülkenin kahramanları Atatürk ve arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir.

Önceki müfredatta Gazi'den alıntıyla "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirilecek" derken şimdi yerine "aklı selim, vicdanı selim, kalbi selim" nesiller demektedir. Fikri, vicdani hür demek yerine vidanı selim nesiller diyorsanız Sizin yetiştirilecek neslin hür olmasından, hürriyetten özgür düşünceden sorununuz var demek. Metinden hürriyet kelimesini çıkaracak kadar özgürlüklere düşman bu bağnaz anlayışı kınıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum