1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB PERSONEL

  4. Rehber Öğretmen ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerine Resen Görevlendirme
Rehber Öğretmen ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerine Resen Görevlendirme

Rehber Öğretmen ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerine Resen Görevlendirme

Rehber öğretmenlerin ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerinin, hükümlülere rehberlik etme ve çocukların ifadelerinin alınması ve çocuk teslimi sırasında yanlarında bulunma görevlerinde resen görevlendirilmemesi...

A+A-

Rehber öğretmenlerin ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerinin, hükümlülere rehberlik etme ve çocukların ifadelerinin alınması ve çocuk teslimi sırasında yanlarında bulunma görevlerinde resen görevlendirilmemesi; isteğe bağlı olarak görevlendirilmek isteyenlere ise sosyal çalışma görevlisi görevini yerine getirmeleri halinde hak ettikleri ücretin ödenmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığından talepte bulunduk.  

Rehber Öğretmenler ve Çocuk Gelişimi Öğretmenleri özellikle mesai saatleri dışında Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda “hükümlüye rehberlik etme, çocukların ifadesinin alınması ve Çocuk Teslimi” işlerinde resen görevlendirilmektedir. Bu durumun yasal ve hukuki olmadığı, evveliyatla isteğe bağlı olduğu ve görevlendirmelerde ücret verilmesi gerektiği mevzuatla sabittir.

Konuya ilişkin mevzuatta sosyal çalışma görevlisi bulundurulması yönünde hüküm bulunmakla birlikte; “Sosyal çalışma görevlisi” ise Psikolojik danışmanlık ve rehberlik, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, öğretmenlik, aile ve tüketici bilimleri ve sosyal hizmet alanlarında eğitim veren kurumlardan mezun meslek mensuplarından birisidir.

Dolayısıyla, Adalet Bakanlığı hükümlüye rehberlik etmek ve çocukların ifadesinin alınması ve çocuk teslimi işlerini yerine getirmek için personel istihdam etmek zorundadır. Bu görevleri yerine getirmek üzere Rehber Öğretmenlerin ve Çocuk Gelişimi öğretmenlerinin özellikle mesai saatleri dışında Adalet Bakanlığına bağlı kurumlarda resen görevlendirilmeleri yasal ve hukuki değildir.

Söz konusu belirtilen görevleri yerine getirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından Rehber Öğretmenler ve Çocuk Gelişimi öğretmenlerinin görevlendirilmeleri  “sosyal çalışma görevlisi” statüsünde olduğundan ve de  ilgili mevzuata göre; “Sosyal çalışma görevlilerinin, görevleri sırasında yaptıkları ve hâkim tarafından takdir edilen masrafları Cumhuriyet başsavcılığının suçüstü ödeneğinden ödenir.” hükmü gereğince sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirilen rehber öğretmenlere ve Çocuk Gelişimi öğretmenlerine ücret ödenmesi gerekmektedir.

Ayrıca sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirilen rehber öğretmenlere ve Çocuk Gelişimi öğretmenlerine görevlendirildiği çocuğun adresine giderek eğitim ve danışma tedbiri uygulayabilmesi için araç temin edilmesi, araç temin edilemiyorsa yol masraflarının ödenmesi de gerekmektedir.

Bu bağlamda; rehber öğretmenlerin ve Çocuk Gelişimi Öğretmenlerinin, hükümlülere rehberlik etme ve çocukların ifadelerinin alınması ve çocuk teslimi sırasında yanlarında bulunma görevlerinde resen görevlendirilmemesi; isteğe bağlı olarak görevlendirilmek isteyenlere ise sosyal çalışma görevlisi görevini yerine getirmeleri halinde hak ettikleri ücretin ödenmesi hususunda Milli Eğitim Bakanlığından talepte bulunduk.  

İlgili yazımız için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.