Resim Ve Müzik Öğretmenleri

Görsel Sanatlar (Resim) Ve Müzik Öğretmenleri

 

Ortaöğretim kurumları haftalık ders programları 2009-2010 eğitim-öğretim yılı başında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimcilere sormadan değiştirilmiş ve yapılan değişiklikle birçok öğretmen mağdur edilmişti. Bakanlıktan bu öğretim yılı gerekli düzenlemeyi yapması beklenirken Talim ve Terbiye Kurulu'nun 20 Temmuz 2010 tarihli kararı ile ders programları tekrar değiştirildi. Ancak yapılan bu değişiklik beklenen bir değişiklik değil, özellikle meslek liselerinde mağduriyetlerin artarak devam etmesini sağlayan bir değişiklik oldu.

Yapılan bu değişikliklerde en çok göze çarpan durum Meslek Liselerindeki Resim ve Müzik öğretmenlerinin durumudur. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Beden Eğitim-Müzik ve Resim dersleri bir ders olarak algılanmış ve öğrenciler haftada 2 saat bu üç dersten birini zorunlu bir şekilde seçmek zorunda bırakılmıştır.

Yapılan son değişikle ise meslek liseleri için Beden Eğitimi dersi haftada 2 saat olarak devam ettirilmiş, gruptan ayrılan müzik ve resim dersi ise sadece 9. sınıfta hafta da 1 saate indirilmiştir. Genel ve Anadolu liselerinde ise yine beden eğitimi dersi her yıl 2 saat olarak devam ettirilmiş, müzik ve resim ise 1 saate indirilmiştir.

Bakanlığın bu uygulaması maalesef yine dere geçilirken at değiştirmedir. Şöyle ki; Haziran 2010 ayında geçen yılki programa göre okul müdürlüklerince norm kadrolar güncellenmiş ve buna göre öğretmenler temmuz ve ağustos aylarında atanmışlardır. Yeni okulunda göreve başlayan bir müzik ya da resim öğretmeni Eylül 2010 ayında yapılan güncelleme sonucu bir anda norm fazlası durumuna getirilmiştir. Bu durum resim ve müzik öğretmenlerini mağdur duruma düşürmüş ve birçok öğretmen kaymakamlık ya da valilik oluru ile eğitim bölgesi içerisindeki farklı okullarda görevlendirilmiştir.

Bu konuda Bakanlığa önerimiz okul türlerine göre yapılan farklı uygulamalar çelişki oluşturduğundan beden eğitimi, resim ve müzik dersi ayrı ayrı, eğitimin her kademesinde haftada 2 saat olarak öğrencilere verilmelidir. Çünkü öğrenciler hangi mesleği seçerlerse seçsinler sanattan ve spordan kopmamalıdırlar. Bir öğrenci avukat, doktor, tornacı, turizmci, mobilyacı, vb. hangi mesleği seçerse seçsin aynı zamanda sanatçı ve sporcu da olabilmelidir.

Ancak Anadolu liselerinde her yıl zorunlu olan müzik ve resim dersi, meslek liselerinde sadece 9. sınıfta 1 saate indirilmesi meslek lisesi öğrencilerini adeta bir küçümsemedir. Sanki "sen zaten tornacı olacaksın ne anlarsın resimden, müzikten" denmek istenmiştir. Yani Bakanlık meslek lisesi öğrencilerine “işçisin sen işçi kal” demektedir.

Milli Eğitim Temel Kanunu'na göre Milli Eğitimin Temel İlkeleri'nden ikincisi eğitimin ferdin ve toplumun ihtiyaçlarına göre düzenlenmesidir. Sanat ve spor her ferdin ihtiyacı olduğunda göre bu program yapılırken bu ilke dikkate alınmamıştır.

Bakanlık yetkililerinden bir an önce bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz…

 

Sencer KAYA

Eğitim Yöneticisi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum