1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. Rotasyona Tabi MEB Şube Müdürleri Adalet İstiyor
Rotasyona Tabi MEB Şube Müdürleri Adalet İstiyor

Rotasyona Tabi MEB Şube Müdürleri Adalet İstiyor

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği Esasları Hakkındaki Yönetmelik gereği; 31 mayıs itibari ile Bölge Hizmetini tamamlamış olan Kadrolu şube müdürleri, Bölge Hizmetine bağlı yer değişmeye tâbi iken...

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği Esasları Hakkındaki Yönetmelik gereği; 31 mayıs itibari ile Bölge Hizmetini tamamlamış olan Kadrolu şube müdürleri, Bölge Hizmetine bağlı yer değişmeye tâbi iken Milli Eğitim Bakanlığı 2018 ve 2019 yıllarında iki defa üst üste herhangi bir hukuki gerekçe göstermeden rotasyonu ertelemiştir.

Bu erteleme neticesinde dezavantajlı olan 4. ve 5. Hizmet bölgesinde çalışıp hizmetini tamamlayan şube müdürleri üst bölge olan 2. ve 3. Hizmet bölgelerine tayin istemeleri engellenmektedir. Bu engelleme neticesinde mevcut yönetmeliğin uygulanmaması hem huzursuzluğa ve belirsizliğe hem de hukuksuzluğa neden olmakta, bu bölgedeki çalışan yüzlerce şube müdürü ve alilerinin mağduriyet yaşamasına yol açmıştır. Halbuki geçerli olan yönetmelik uygulanmış olsa hiçbir mağduriyet yaşanmayacak bütün bu olumsuzluklar ortadan kalkacaktır. Dolayısı ile mevcut olan yönetmeliğin 2 yıldır herhangi bir hukuki dayanağı olmadan uygulanmaması mağdur olan yüzlerce şube müdüründe olumsuz algılara, çalışma huzuruna ve hukuka olan güvene zarar vermektedir.

Bu vesile ile Milli Eğitim Bakanlığı yetkilerinden geçerli olan yönetmeliğin uygulanması çalışma huzuru ve idareye güven açısından büyük önem arz etmektedir. Bu yanlışın düzeltilmesi tüm çalışanların beklentilerinin adil ve haklı olarak karşılanması talep edilmektedir. Oysa ki göreve geldiği günden beri Milli Eğitim Bakanlığında yöntem, söylem ve tarzı ile taraflı tarafsız her kesimin takdirini toplayan, kendi dönemi boyunca “Oyun oynarken kural değişikliğine gitmeyeceğim” ifadesi ile yönettiği Bakanlığın bütün paydaşlarına güven ve huzur ortamı sunacağını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya SELÇUK’un bu konuda ne düşündüğü eğitim yöneticileri tarafından merak edilmektedir. Kaldı ki kuralları en baştan koyulmuş bir yönetmelik gene aynı kurum tarafından adaletsizce deliniyorsa ve bunda mantıklı ve hukuki bir gerekçe ortaya konulmuyorsa tüm kamuoyunun olumlu algısı gene yerini karamsar bir havaya sürükleyecek gibi gözüküyor.

Bakanlığın bel kemiği Şube Müdürleri en çok da bu adaletsiz bakış açısından rahatsız durumda ve Sayın Ziya SELÇUK’un yönetmelik ve hukukun gereği olarak bu konuda biran önce yapılan yanlıştan dönülüp adım atmasını beklemekteler.

Rotasyona Tabi Şube Müdürleri

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum