1. YAZARLAR

  2. Mahmut SELÇUK

  3. Savaş Ve Kadın
Mahmut SELÇUK

Mahmut SELÇUK

Mahmut SELÇUK
Yazarın Tüm Yazıları >

Savaş Ve Kadın

A+A-

Başlıktaki iki kelime,ne  kadar  zıt   çağrışımlı   iki  kelime   değil  mi ? Savaş; kan  demek,  ölüm  demek,  yok  oluş  demek,  yıkmak  ve yok  etmek  demekken kadın; yar demek, zariflik demek, yaşama  tutunma,  sevgi, merhamet, hayat , yuva  ve  en  sonunda   ana  demek.

       Ne yazıktır ki şu  an Suriye ‘deki   savaş  ile  kadınlar  ve  çocuklar  ciddi bir  sıkıntı  içinde. Çekilen çilelerin türü ve çeşidi insanlık sınırlarını zorlayan seviyede.Tüm bu dramın içinde, zihinlerinize bir acı portreyi çizmek istiyorum.

        Size bir Suriye’li kadının dramını anlatacağım. Suriyeli Meryem’in eşi bombalı bir  eylemde  bacaklarını  kaybediyor.  6 ay yaşam mücadelesi içinde,  3 çocuğu ve  eşiyle  yıkık bir evin duvarına sıkışmış yaşam mücadelesini veren kadın, eşini   enfeksiyon   sonucu tedavi olamamaktan kaybediyor.  Yokluğun soğuk yüzü ile  3 çocuğunun  aç  ve   yetim  gözlerini   Türkiye   hududuna  çevirerek,  sınırdan  mayınların  arasından  Kilis’e  geliyorlar. Yollarda geçen macera ve eziyeti siz tahmin ediniz. Çocuklarından büyük oğlu Abdullah ve muhaliflere katılıp savaşı  ve  intikamı  seçiyor. İki yaşındaki  Ayşe  ve  on iki yaşındaki  Zeynep  ile akrabalarını arıyorlar. İki gün parklarda yatıp, aş evlerinde yemek yiyorlar. İnsani yardım kuruluşları ve halkın yardımları ile ayakta kalıyorlar. Bu kadını  son gören onlara üşüyen elleri ısınsın diyerek  paltosunu ona veren, anneannem oluyor. Son sahneyi şöyle tasvir edercesine anlatır görenler. Zeynep’ in elleri kirli ve benzi solmuş Ayşe’nin ise annesine sarılan kolları gözümüzün önünden gitmiyor. Bir daha da görememişler ne Meryem’i, ne de kızlarını.

            Savaş ve kadın anlamı ne kadar zıt ve yan yana gelmeyesi iki kelime, iki anlam demeti, iki dünya…

 

      Mahmut SELÇUK          

www.mahmutselcuk.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.