MEB çizelge konusunda geri adım attı

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl yaptığı değişiklikle ortaokullardaki ders saatini 5 ve 6. Sınıflarda 30 saatten 36 saate; 7 ve 8. sınıflarda ise 30 saatten 37 saate çıkarmıştı. Bu değişiklik kademeli olarak uygulamaya konuldu ve bu öğretim yılında 5. Sınıflarda uygulandı.

Böyle bir değişikliğin Türkiye gerçeklerine uygun olmadığı, şehirlerdeki okullarımın % 60’ında ikili öğretim yapıldığı, zaten bir okulda sabahçı ve öğlenci grupların günlük 6’şar saten 12 saat ders yapıldığı bu durumda bile çocukların erken derse girip çok geç çıktıkları, bir de ders saati 37 ye çıkarılınca çocukların okula daha erken gidip daha geç çıkmaları gerekeceğini, bu saatlerde okulda eğitim yapmalarının gelişimlerine aykırı olduğunu, haftada bazı günler 7 bazı günler 8 saat ders yapılmasının karmaşa yaratacağını, bunun uygulanamaz olduğunu defalarca dile getirdik. Bakanlıkla görüşmeler yaptık, köşe yazıları yazdık. Bazı ulusal gazetelerde açıklamalarımız haber yapıldı. Birçok ulusal televizyon kanallarına çıkarak açıklamalarda bulunduk. 

Ve nihayet Bakanlık bir adım atarak ortaokullardaki ders saatini 35’e indirdi. Haftalık 35 saat ikili öğretim yapan okullarımız için hala fazla ama en azından bazı günler 7 bazı günler 8 saat ders yapılması saçmalığına son verildi. İkili öğretim yapan okullarımızda normal öğretim geçilene kadar haftada 30 saat eğitim verilmesi en doğru uygulama olacaktır. Bakanlık sorunu tam anlamıyla çözmese de yaptığı hatayı görerek bir adım geri atması bile önemli bir gelişme. Çocuklarımız, velilerimiz ve eğitimciler adına teşekkür ediyoruz.

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Müfettişler Derneği Başkan Yrd.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.