Sınıf Geçmede Yönetmelik Sorunu

 

Kademeli eğitim düzenlemesiyle yapılan önemli değişikliklerden birisi de ilkokullarda sınıfta kalmanın kaldırılmasıdır. Bakanlık  21/7/2012 tarihinde yayımlanan değişiklikle  İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 47 inci maddesinin (c ) bendine “İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz.” hükmünü koymuştur.

Özellikle bu öğretim yılında 5-7 yaş aralığındaki çocukların devam ettiği birinci sınıflarda okuma-yazma, sayma toplama, çıkarma gibi temel becerileri öğrenemeseler de tüm çocuklar bir üst sınıfa geçektir. Önümüzdeki yıllarda öğretmenler açısından önemli sorun doğuracak bir durum ortaya çıkacaktır. Bu sorunu başka bir yazıda ele almak üzere mevcut yönetmelik sorununa geçelim.

Öğretim yılının birinci dönemi bitmek üzeredir. Artık karnelere notların girilme zamanıdır. Burada ilkokullar açısından önemli bir yönetmelik sorunu ortaya çıkmaktadır.  Bakanlık ilkokullarda sınıfta kalmayı kaldırdığı için ilkokullardaki not sistemini de değiştirmesi gerekirken değiştirmemiştir.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 33 üncü maddesinin  üçüncü fıkrasında  öğrencilerin almış olduğu puanların not değeri ve derecesi aşağıdaki şekildedir.

 PUAN

NOT

DERECE

85-100

5

Pekiyi

70-84

4

İyi

55-69

3

Orta

45-54

2

Geçer

0-44

1

Başarısız

Madem ilkokullarda sınıf tekrarı kaldırılmıştır.  O zaman yukarıdaki değerlendirme sistemi sadece ortaokularda uygulanmalı, ilkokullar için yeni not sistemi getirilmelidir. İlkokullardaki not sisteminde ‘Başarısız” diye bir derece olmamalıdır. Yeni düzenlemede ilkokullar için 0-54 puan arası, notla 2, derece olarak ise “GEÇER” şeklinde düzenlenirse sorun yönetmelik açısından çözülmüş olur.

Sınıfta kalmanın olmadığı özel eğitim kurumlarında puanlama bu şekildedir. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 84 üncü maddesine göre   “Bu okullara devam eden öğrenciler başarısız notla değerlendirilmez Öğrencilerin başarıları ise dört ayrı notla aşağıdaki şekilde değerlendirilir.

 DERECE

RAKAM İLE

PUANLAMA

Pekiyi

5

85-100

İyi

4

70-84

Orta

3

55-69

Geçer

2

0-54

 

 Karnelere bir hafta kalmıştır ve hem yönetmelikte hem de e-okul sistemi üzerinde de gerekli düzenleme ivedilikle yapılmalıdır. Bu düzenleme yapılmazsa, hem öğrenciye “başarısız” deyip hem de sınıf geçirmek zorunda kalınacağından açık bir çelişki ortaya çıkacaktır.

Ortaokuldaki başarısız öğrencilerin Şube öğretmenler kurulunda alınacak kararla sınıflarını geçmesi mümkündür. Ancak son değişiklikle Şube öğretmenler kurulu yönetmelikte : Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında aynı şubede ders okutan öğretmenlerden oluşan kurul” olarak tanımlanmış ve ilkokulları kapsam dışında tutmuştur. Bu durumda  İlkokullarda Şube öğretmenler Kurulu oluşturulamaz. Dolayısıyla Bakanlık şayet önerdiğimiz şekilde not sistemini değiştirmez ise hiç olmazsa şube öğretmenler kurulu tanımını genişleterek ilkokulu da kapsayacak bir tanım yapabilir. Başarısız ilkokul öğrencileri bu şekilde üst sınıfa geçirilir.

İlk önerimizin yerine getirilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Tük çocuklarımıza güzel bir gelecek diliyoruz.

 

Doğan CEYLAN
Yönetim Bilimi Uzmanı
Müfettişler Derneği Başkan Yrd.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.