1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB HABER

  4. Talip Geylan: Çalışanların Gelir Vergisi Sorunu Artık Çözülmelidir!
Talip Geylan: Çalışanların Gelir Vergisi Sorunu Artık Çözülmelidir!

Talip Geylan: Çalışanların Gelir Vergisi Sorunu Artık Çözülmelidir!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 29.11.2022 tarihinde İstanbul 5 No’lu Şube’nin düzenlediği “Ahde Vefa ve Öğretmenler Günü” programına katıldı. Programda, İstanbul Şube Başkanları, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve işyeri temsilcileri, şube

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 29.11.2022 tarihinde İstanbul 5 No’lu Şube’nin düzenlediği “Ahde Vefa ve Öğretmenler Günü” programına katıldı. Programda, İstanbul Şube Başkanları, şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe ve işyeri temsilcileri, şube kadın komisyonu üyeleri ile üyelerimiz hazır bulundu.

Genel Başkan burada yaptığı konuşmada başta Devletimizin kurucusu ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet, özlem ve rahmetle anarak başladı. Genel Başkan; “Bölücü terör örgütü tarafından katledilen Neşe Alten, Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz, Ayşenur Alkan ve daha nice şehit öğretmenimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Devletimizin bekası, milletin selameti için canını feda etmiş tüm şehitlerimizi minnetle ve şükranla yâd ediyorum. Ruhları şad olsun.” diye konuştu.

Programda ayrıca şehit ailelere ve emekli olan üyelere plaket takdimi yapıldı. Genel Başkan Geylan sendikamıza yeni üye olan 496 meslektaşımızın da rozetlerini takarak hayırlı olsun dileklerini iletti.

İğneden ipliğe yapılan zamlar ile kamu çalışanları belini doğrultamıyor.

Türkiye Kamu-Sen olarak öncelikli taleplerinin kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması olduğunu kaydeden Geylan, Hükümeti, memurların sesine kulak vermeye çağırdı. Geylan, “Türk Eğitim-Sen olarak yaptığımız  “Ekonomiye, Mesleğe, Eğitim Yönetimine ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Yönelik 24 Kasım Öğretmenler Günü Raporu” konulu anket sonuçlarına göre katılımcıların %59,30’u ekonomik durumunu ‘kötü’ olarak tanımlarken, bu durumun aile içi ilişkilerini etkilediğini söylüyor. Alım gücü giderek eriyor, iğneden ipliğe yapılan zamlar ile kamu çalışanları belini doğrultamıyor.  Bu noktada yaşanan ekonomik koşullara paralel olacak şekilde memurların ücretlerinde artış yapılması şarttır. Aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona tekabül eden memurlarımız ve emeklilerimiz enflasyon karşısında ezdirilmemelidir. Hükümet kamu çalışanlarının ekonomik sorunlarını acilen gündemine almalıdır. Seyyanen zam, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması, refah payı uygulaması getirilmesi öncelikle taleplerimizdir.” dedi.

Vergi politikalarının kamu çalışanlarının lehine düzenlenmesi gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan Talip Geylan; “Yıllardır kamu çalışanlarının üzerinde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesini istiyor ve bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bakınız, vergide esas olan çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almaktır. Maalesef bu durum ülkemizde tam tersidir. Kamu çalışanlarının maaşı gelir vergisi nedeniyle Kasım-Aralık ayında büyük düşüş yaşıyor.  Zaten kamu çalışanlarının enflasyon karşısında kuşa dönen maaşları vergi dilimi  ile birlikte yok oluyor. Yapılması gereken bellidir: Gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini ısrarla talep ediyoruz.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum